czwartek, 9 marca 2017

Wymyśl to! - gra literowa

Wiele z nas na pewno pamięta z dzieciństwa grę Państwa-Miasta. Wystarczyła tylko kartka dla każdego uczestnika i znajomość alfabetu. Gra Wymyśl to! ma wiele wspólnego właśnie z tą znaną mi grą, choć oczywiście jest o wiele nowocześniejsza.Projektant: Nikolay Pegasov
Ilustrator: Sergey Dulin

Wydawca: REBEL.pl
Wiek: 7+
Ilość graczy: 2 - 10 osób
Zawartość pudełka:
 • 60 kart tematów
 • 52 karty liter
 • instrukcja.

Moja opinia:

Gra znajduje się w sztywnym kartonowym pudełku. Nie zajmuje za wiele miejsca, więc można ją na pewno zabrać do plecaka na wyjazd.

Mamy dwa stosiki kart. Jedne są z literami, drugie z pytaniami. Podczas gry odsłaniamy oba rodzaje kart. Kto pierwszy odpowie na pytanie (odpowiedź musi zaczynać się na literę znajdującą się na karcie czerwonej), ten zabiera kartę z pytaniem, która jest warta 1 punkt.

Pytania są zróżnicowane tematycznie, są także o różnym poziomie trudności. W klasycznej wersji gry najważniejszy jest refleks. Przy takiej presji czasu pada często wiele śmiesznych i niezwiązanych z tematem odpowiedzi. To oczywiście na plus, bo każda gra imprezowa powinna mieć takie nieprzewidywalne elementy, które doprowadzą graczy do śmiechu.

Urozmaiceniem gry są karty specjalne:
Kto będzie ostatni?  Po odkryciu tej karty, należy odkryć kolejną z faktycznym pytaniem. Kto pierwszy zna odpowiedź, to odpowiada i zaczyna odliczać cicho 5 sek. Jeśli następny gracz poda swoją odpowiedź, to on zaczyna odliczać. Karty zabiera gracz, który jako ostatni odliczy do 5.
Kto potrafi dłużej? i Kto potrafi krócej? Tu gramy podobnie jak w Kto będzie ostatni?, ale kolejne słowa mają być dłuższe bądź krótsze od poprzedniego.
Kto da więcej? Gdy pojawia się ta karta, należy położyć na niej kartę z pytaniem. Gracze mogą licytować się ile podadzą wyrazów w danym temacie. Dopiero wówczas odsłania się literę. Gracz na swoją odpowiedź ma zaledwie minutę, ale jak odpowie, to zdobywa dodatkowe punkty. Jeśli mu się nie uda, bierze kartę z literą, która jest równoznaczna z -2 punktami.

Na koniec rozgrywki następuje zliczanie punktów. Na kartach znajdują się gwiazdki, które należy do siebie dodać (niebieskie), natomiast czarne odejmujemy. Kto zdobędzie najwięcej punktów, ten wygrywa.

Oczywiście grając z dziećmi można grę odpowiednio zmodyfikować. Najpierw należałoby przejrzeć pytania i odrzucić trudniejsze, na które Wasze dziecko jeszcze nie zna odpowiedzi. Ja tak na razie robię, gdy gram z moją 7-letnią córką. Druga zasada, to też granie nie na refleks, ale na zmianę. Można jedynie dodać klepsydrę, która wyznaczy maksymalny czas na odpowiedź. W taki sposób dziecko dostaje równe szanse na zdobywanie punktów. 

Karty z literkami można wykorzystać również do innych zabaw i gier. Tutaj przykład na układanie zdań z wyrazami na daną głoskę. 

Ma to być zdanie trzy-wyrazowe, kolejność wyrazów na daną literę dowolna, np. Łucja rysuje auto. W łatwiejszej wersji może to być układanie zdania z jednym wyrazem na określoną głoskę, ale tu można też dodatkowo wyciągnąć karty z pytaniami, aby wyraz dotyczył jakiejś określonej kategorii. 

Inne zabawy literkowe, to układanie jak największej liczby różnych wyrazów z wybranych liter. Można to wszystko pisać na kartce na czas. Każda taka gra literowa powinna nadal odbywać się w formie rozgrywki, by dziecko zachęcić do takich zabaw słownych. Tego typu gry wpływają nie tylko na rozwój koncentracji, ale także zwiększają zasób słownika dziecka.


Jak radzicie sobie w grach słownych?

16 komentarzy:

 1. No ciekawa gierka :) Pobudza do myślenia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniały pomysł na rozwijającą zabawę dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna :) można świetnie spędzić czas ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super gra, a panstwa-miasta pamiętam doskonale, lubiłam w nie grać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajna, rozwijająca gra :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajna i inteligentna gra:) Grałaś może w grę Taboo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Taboo nie grałam, na razie najczęściej gram ze swoją córką, która ma 7 lat, więc gry wybieram pod jej kątem.

   Usuń
 7. Mamy inną grę , która polega między innymi na wymyślaniu słów na daną literę, córce bardzo pomogła w nauce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajna gra - dla małych i większych :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To mi się podoba, chętnie bym sama pograła

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna ta gra! Wpisuję na listę do kupienia!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.