czwartek, 25 sierpnia 2016

"Na pomoc! Dziecko się nudzi" - poradnik

Każdy wie, że dziecko najłatwiej się uczy podczas zabawy, dlatego warto tak organizować czas, by miało tej edukacyjnej zabawy jak najwięcej. I właśnie z tego powodu sięgnęłam po poniższy poradnik.
Tytuł: Na pomoc! Dziecko się nudzi +DVD
Autor: Natalia i Krzysztof Minge
Stron: 152
Rok: 2015
Akademia UmysłuPoradnik z płytą DVD dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku 4 - 9 lat. Jego pierwszym celem jest rozwijanie u dzieci takich cechy umysłu jak: pamięć, koncentracja, spostrzegawczość, umiejętności matematyczne, wyobraźnia przestrzenna, itd. Poradnik odwołuje się do załączonych do książki komputerowych gier edukacyjnych z serii Akademia Umysłu® JUNIOR.

Moja opinia:

Ta książka po części opisuje gry zawarte na płycie. Są to programy edukacyjne przeznaczone dla dzieci w wieku 4-9 lat. Jeśli jednak zdecydujecie się na komputer dla dziecka, to pamiętajcie:

- dziecko do 2 roku życie nie powinno używać komputera wcale (kto nie widział, warto obejrzeć Homo tabletis); 
- dziecko powinno mieć dostęp tylko do gier i programów dedykowanych do jego wieku
- dziecko powinno mieć wyznaczony czas używania komputera
- dziecko powinno robić przerwy podczas używania komputera
- rodzic mniejszych dzieci powinien współuczestniczyć.

Na wiele powyższych czynników zwracają też uwagę autorzy poradnika. M.in. skupiają się na współuczestnictwie rodziców w zabawach, także tych przy komputerze. Obecność rodzica to dla dziecka bezpieczeństwo, ale także wsparcie. W takiej atmosferze łatwiej coś przyswoić i się skoncentrować na zadaniach.

DVD załączone do poradnika zawiera aż 60 multimedialnych gier, które mają za zadanie rozwijać pamięć i koncentrację uwagi. Dodatkowo też z ich wykorzystaniem dziecko może poszerzać swoją wiedzę o informacje m.in. o faunie i florze.

Ja natomiast skupiłam się na opisanych w książce ponad 100 zabawach, które podzielone zostały na cztery pory roku, co jest istotne przy organizacji zabaw również na świeżym powietrzu. 


Okazuje się, że nawet na biwaku można w naturalny sposób nabywać umiejętności matematyczne układając gałązki na ognisko od najmniejszej do największej. A rzucając szyszkami do celu dziecko lepiej zaczyna się orientować w odległościach i w przestrzeni je otaczającej. Najbliższy rok chcę szczególnie wykorzystać na naukę matematyki dziecięcej, więc wszelkie tego typu zabawy chętnie wykorzystam u nas na co dzień. Poza tym ta książka to inspiracja do tworzenia swoich własnych gier, co świetnie pobudza dziecięcą kreatywność.

Zrobiliśmy sobie także tygodnik pogody. Obserwacja nieba, określenie, czy jest ciepło i zimno i zaznaczenie na naszej tygodniowej planszy było bardzo ciekawym akcentem każdego dnia.

A tu na przykład była mowa o układankach, które można zrobić z pocztówek. Tak, to te ćwiczące lewą półkulę mózgową i będące trudniejsze od puzzli. Pisałam Wam kiedyś właśnie o takich układankach, dokładnie to były Układanki z ulotek

Na dołączonej płycie DVD znajdziemy także grafiki do druku. Są to różne kolorowanki, ale też zabawy edukacyjne, które szczegółowo opisuje poradnik. Na przykład w części WIOSNA znajdziemy owady, które należy połączyć z odpowiednimi cieniami. Podczas takiego pojedynczego zadania ćwiczymy: koncentrację, spostrzegawczość, grafomotorykę i dodatkowo dziecko może zdobywać dodatkową wiedzę na tematy przyrodnicze. Moja córka miała też za zadanie przeczytać podpisy. Tu są też polskie ptaki, czy dla maluszków parowanie krówki z cielaczkiem i klaczy ze źrebakiem. Kilka stron, a przy tym ogrom zadań rozwojowych.

Opisałam Wam tylko kilka zajęć, ale naprawdę każdy rodzic znajdzie tam coś dla siebie i swojego dziecka. Poza tym ja osobiście lubię czerpać inspiracje do zabaw z moją córką z rożnych źródeł.
                               ________________________________________
A już teraz możecie zapisać się do newslettera Akademii Umysłu TUTAJ i dzięki temu pobrać za darmo kurs Maraton Umysłu. To poradnik, który wspomoże Was w ćwiczeniu umysłu, bo przecież nie tylko takich ćwiczeń potrzebują dzieci, ale także my dorośli, aby być ciągle w formie.

8 komentarzy:

 1. Przydatna książka. Można zaczerpnąć z niej wiele pomysłów :) Jeśli chodzi o korzystanie przez dzieci z komputera, niestety zauważyłam, że rodzice często pozwalają na zbyt wiele, dzięki temu zyskując spokój. Nie jest to dobre rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla małych dzieci komputer zawsze pod kontrolą rodzica.

   Usuń
 2. fajny poradnik, dzieci znajomych często mówią "mama, co mamy zrobić? nudzimy się?" To coś dla nich , a raczej dla rodziców

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No myślę, że dla każdego można tam coś wynaleźć do roboty.

   Usuń
 3. Książka jeszcze nie dla mnie bo sama dzieci nie mam. A dzieciaki koleżanek są jeszcze zbyt małe bo większość jest na etapie trzymania prosto główki lub siadania :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Taką książkę chętnie bym widziała w swojej biblioteczce :) I cena nawet przystępna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tym komputerem to rzeczywiście prawda, tylko tak ciężko to wyegzekwować :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj bardzo jestem ciekawa tej książki :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.