środa, 3 sierpnia 2016

Układanki lewopółkulowe CMK

Do ćwiczenia lewej półkuli mózgowej stosujemy z córką wiele ćwiczeń, obecnie takim codziennym zajęciem tego typu jest u nas czytanie metodą symultaniczno-sekwencyjną, gdzie część sekwencyjna określana jest jako ta lewopółkulowa. Ale zanim do tego doszliśmy układaliśmy różne rzeczy od lewej do prawej i od góry do dołu. Dziś Wam natomiast pokażę takie podstawowe układanki, które jak zwykle można wykorzystać na wiele sposobów:
Układanki lewopółkulowe CMK.
Autor: Agata Dębicka-Cieszyńska; Jagoda Cieszyńska
Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej
FB TUTAJ.


Zestaw zawiera 25 kwadratów z tworzywa w trzech kolorach oraz książeczkę z wzorami do układania.Pomoc służy do stymulacji lewopółkulowego przetwarzania sekwencji wzorów. Polecana szczególnie dla dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej, zagrożonych dysleksją oraz dzieci dwujęzycznych.


Moja opinia:

Zanim przejdę do konkretnych zastosowań, to muszę wspomnieć, że te klocki są świetne jakościowo. Aż chce się coś z nich układać, coś nimi robić. Nie są to żadne płaskie kartoniki, czy też żadna sklejka. To plastikowe cienkie prostopadłościany.

Zawsze układamy je od lewej do prawej i od góry do dołu. Wzornik zawiera 24 wzory o różnorodnej trudności z uwzględnieniem różnej ilości klocków, różnych kolorów, a także według położenia. Te trudniejsze wyglądają na przykład tak, jak na poniższym zdjęciu.

Samo układanie polega na odwzorowaniu wzoru, ale nigdy na wzorniku, tylko pod spodem. Moja córka świetnie sobie z nimi daje radę (krótki filmik), dlatego też obecnie używamy już Układanek lewopółkulowych - trójkąty, ale o nich napiszę kiedy indziej. 

Na samym początku, a szczególnie młodsze dzieci mogą wykorzystywać te klocki do odwzorowania prostych wzorów. Najpierw układamy kilka klocków, a następnie robi to dziecko z pozostałych kwadratów.

Te klocki to trzy różne, ale powtarzające się kolory. Dlatego warto z nich także budować sekwencje. Nadadzą się także do kategoryzacji według koloru.

Są to klocki, które wykorzystujemy także przy dzieleniu wyrazów na sylaby. Wystarczy jakiś obrazek i do dzieła. Układamy sylaby za pomocą zielonych kwadratów, a gdy chcę jeszcze lepiej poćwiczyć słuch fonemowy u córki, to proszę o pokazanie, w którym miejscu znajduje się konkretna sylaba. Do tego używamy czerwonego kwadratu, tak jak na filmie. Tu akurat kartoniki z gry Literka do literki.


Układamy też za ich pomocą zdania, czyli każdy wyraz to kolejny kwadrat, co pokazywałam Wam we wpisie Fleksja rzeczownika, jak uczyć dziecko gramatyki.

Te układanki ze względu na świetne klocki nadają się naprawdę do wielu zadań. A układanie linearne w przyszłości wspomoże dziecko w nauce czytania i pisania. Szczególnie polecam je dla maluszków, bo wówczas będą mogły je wykorzystywać do kolejnych ćwiczeń nawet przez kilka lat.

Jeśli używacie produkty CMK, to dajcie znać, co się u Was sprawdza.

10 komentarzy:

 1. Jakiś czas temu moi chłopcy ćwiczyli na tych układankach u logopedy. Do ćwiczeń w domu zrobiłam im takie samodzielnie- wystarczył zielony, niebieski i czerwony papier, kredki też w takich kolorach i zeszyt :d Na chwilę obecną mamy to już opanowane do perfekcji :d

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla Was polecam układanki lewopółkulowe - trójkąty, wzory bez konturów ;)

   Usuń
 2. dobry pomysl zakupu takich klocków dla naszych pociech;)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie musimy się w takie zabawki wgłębić gdy będziemy mieć dzieci :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz słyszę o takich układankach, ale z pewnością warto nimi wspierać rozwój dziecka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz słyszę o takich układankach, ale z pewnością warto nimi wspierać rozwój dziecka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Od jakiego wieku ta ukladanka? Synek skonczyl 2 latka i zaczelismy nauke czytania metoda krakowska. Opanowal juz samogloski i chce powoli wprowadzac sylaby. Czy warto juz teraz kupic ta ukladanke?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.