środa, 1 lutego 2017

Układanki symultaniczno-sekwencyjne CMK

Z wydawnictwa Centrum Metody Krakowskiej mamy parę pomocy, m.in. układanki lewopółkulowe kwadraty i trójkąty. Ale oprócz tych zestawów mamy także "układanki prawo- i lewopółkulowe", które określiłabym jako najtrudniejsze i wymagające największego skupienia. Są to Układanki symultaniczno-sekwencyjne.

Autor: Agata Dębicka-Cieszyńska, Jagoda Cieszyńska
Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej
FB TUTAJ.
Zestaw zawiera:
 • 9 kostek (klocków biało-niebieskich)
 • książeczkę z 32. wzorami.
Zestaw "Układanki symultaniczno-sekwencyjne" stymuluje pracę zarówno prawej jak i lewej półkuli wykorzystując jednocześnie procesy uwagowe. 

Moja opinia:

Cały zestaw to dobrej jakości 9 drewnianych (sześciennych) klocków. Do tego książeczka z wzorami. Pierwsze wzory łatwiejsze, bo składające się tylko z czterech klocków. Najpierw wybieramy wzór, następnie pod nim (nie na nim!) układamy taki sam wzór z klocków. Tu przygotowujemy cztery dowolne, bo każdy z nich jest taki sam.

Kolejne wzory są coraz trudniejsze, bo i z dziewięciu klocków.

Szablony są bardzo różne. Tak jak napisałam: jedne łatwiejsze, drugie trudniejsze. Moja córka (jeszcze 6-latka) te 4-elementowe układa bez wysiłku. Natomiast jeszcze przy tych składających się z 9 klocków ma problemy. Musi się trochę natrudzić, pogłówkować, aby dobrze ułożyć. Ale to nic dziwnego, bo są to wzory bez konturów. Natomiast taka gimnastyka mózgu i ćwiczenie uważności na pewno wpływają pozytywnie na jej rozwój. Zresztą ostatnio szukam najróżniejszych form zabawy, które wydłużają czas koncentracji na danej czynności, to układanie jest jedną z nich.


Osobiście polecam takie układanki, nie ograniczajcie się do zwykłych puzzli. Szukajcie dla dzieci również takich zadań, które będą wymagać od nich wysiłku umysłowego. Można je traktować jako ćwiczenia ogólnorozwojowe, a także ćwiczące koncentrację. U mniejszych dzieci wpłyną też na motorykę małą. Poza tym nieobojętne są także dla rozwoju percepcji wzroku, bo aby ułożyć odpowiednio klocek, należy go najpierw odpowiednio obrócić. Uważam także takie układanie za przyjemne zajęcie.


Komu się podoba takie układanie?


15 komentarzy:

 1. Muszę się takim układankom poprzyglądać. Moim chrześniakom coś takiego by się spodobało.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się podobają ☺

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama będąc dzieckiem lubiłam takie układanki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajne te układanki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewelacyjne pod każdym względem!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajne, jak spotkam to na pewno kupię dla córki ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. uuu z pewnością trzeba trochę pogłówkować ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. Mamy te układanki i my, ze względu na to że junior pisał od prawej do lewej jeszcze 1,5 roku temu. A one dały radę i wszystko jest już ok. Super sprawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nam pomogły w tym układane sekwencje oraz układanki lewopółkulowe.

   Usuń
 9. Mam takie układanki. Pracuję na nich z dziećmi w przedszkolu na zajęciach z WWRD. polecam w 100%

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.