czwartek, 16 lutego 2017

"Gole wszech czasów" Jarosław Kaczmarek

Tym razem o lekturze zdaje się chłopięcej, w każdym razie docelowo trafi właśnie do chłopca z mojej rodziny, który interesuje się piłką nożną.


Tytuł: Gole wszech czasów

Autor: Jarosław Kaczmarek
Ilustrator: Frycz i Wicha, Wioletta Pierzgalska, Sławomir Bejda

Rok wydania: 2016
Stron: 248
Wydawnictwo Egmont

Moja recenzja:

Na stronach sklepu Egmont książka znajduje się w kategorii: dzieci 8-12 lat. Ale od razu przyznam się, że sama z przyjemnością ją przeczytałam. Nie jestem wielką fanką piłki nożnej, ale jakieś tam mecze reprezentacji Polski oglądałam. Znam też paru piłkarzy z poprzednich lat i obecnych. 

Książka mnie wciągnęła, początkowo przeczytałam rozdziały o sławach (Pelé, Maradona, Ronaldo, Lewandowski), ale skończyłam też pozostałe. Te o piłkarzach, których wcześniej nie znałam, ale za to ich gole faktycznie były wyjątkowe. Dlatego uważam, że to książka dla szerszego grona, dla każdego, kto choć czasem obejrzał jakiś mecz piłkarski i każdego, kto lubi czytać o prawdziwych historiach i ciekawostkach związanych z nimi.

Każdy rozdział to opis tego jednego szczególnego gola. Autor podkreśla oczywiście, że to jego wybór subiektywny, ale taki gol Maradony, który po meczu podsumował sam piłkarz słowami: "To była ręka Boga", jest znany chyba prawie każdemu. Poza tym zanim dojdziemy do szczegółowego opisu jak doszło do tego słynnego strzału, poznajemy historię piłkarza. To wiele niezwykłych informacji o tym jak przez lata trenowała przyszła legenda futbolu.

Wszelkie historie, historyjki, relacje z meczów są przedstawione w bardzo ciekawy sposób. Same padające gole, to zawsze relacja komentatora. Każdy z tych goli faktycznie jest niepowtarzalny i wyjątkowy ze względu na wiele różnych czynników. Czytając o piłkarzach odczuwa się ich pasję dla piłki, czuje się ich waleczność do gry oraz widzi, że nie jest to dla nich tylko gra, ale część prawdziwego życia. Każdy mecz to dla jednych wielka radość  i triumf dzięki wspaniałemu  golowi, a dla innych rozpacz, żałość, rozczarowanie...

Poza tym cała książka wzbogacona jest o kolorowe fotografie oraz infografiki ilustrujące akcje na boisku. Więc nawet laikowi łatwo wyobrazić sobie jak cała akcja wyglądała w realu.

Dodatkowe rysunki zaś mogą spodobać się młodszemu czytelnikowi.

Jest to pozycja pokazująca też jak na przestrzeni lat zmieniał się świat piłkarski. Oczywiście szczególnie polecam ją dla fanów piłki nożnej, ale nie tylko.

7 komentarzy:

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.