środa, 28 grudnia 2016

"Jagoda i Janek..." w Polsce - Kocham Czytać

Przygoda z czytaniem rozpoczęła się u nas na całego w tym roku. Teraz ćwiczymy płynność czytania i także rozumienie tekstu. Do tego najlepsze są różne czytanki i krótkie książeczki. Naukę rozpoczęliśmy metodą sekwencyjno-symultaniczną, dlatego chętnie sięgnęliśmy po książeczki z serii logopedycznej Kocham Czytać.
Tytuł:
“Jagoda i Janek w Białymstoku i Mikołajkach” zeszyt 36
“Jagoda i Janek w Krakowie i Wieliczce” zeszyt 37
“Jagoda i Janek w Poznaniu i Gnieźnie” zeszyt 38 

Autor: Jagoda Cieszyńska
Wydawnictwo Edukacyjne


Seria Jagoda i Janek w Polsce jest przeznaczona dla dzieci, które potrafią samodzielnie czytać, a także dla tych, ćwiczących umiejętność słuchania krótkich narracji i zapamiętywania najważniejszych informacji. Dzieci, które nauczyły się sztuki czytania razem z serią Kocham Czytać chętnie poznają nowe przygody swoich ulubionych bohaterów.
Książeczki pozwolą dzieciom poznać najpiękniejsze zakątki kraju, a przede wszystkim wskażą, na co warto zwracać uwagę podczas wakacyjnego odpoczynku.


Moja recenzja:

Jeśli Wasze dzieci uczyły się czytać korzystając z serii Kocham Czytać, to te książeczki są kontynuacją przygód tej dwójki dzieci. My osobiści korzystaliśmy tylko z pierwszych części, ale już tam moja córka poznała postacie Jagody i Janka.

Każda z tych książek to wizyta dzieci w innym rejonie Polski. Ale to nie tylko informacje o geografii naszego kraju, to wycieczka połączona z poznawaniem także historii i tradycji regionalnych. Nie obyło się także bez oglądania okolicznej przyrody.

I tak w Białymstoku dzieci swoją przygodę podróżniczą zaczynają na Uniwersytecie Medycznym. Dalej trafiają nad rzekę. Mają okazję przepłynąć się po Narwi pychówką oraz żeglują po jeziorach mazurskich. Tam poznają także różne gatunki roślin i zwierząt, które występują w tych rejonach.

Takie czytanie dzieliłyśmy na części. Każda przeczytana strona to rozmowa o tym co było napisane. Barwne ilustracje oczywiście pomagają w lepszym obiorze przeczytanego tekstu. W książeczkach pojawiają się zdania podrzędnie złożone, dialogi i wyrazy dziecku do tej pory nieznane. To wszystko wymaga większego skupienia, dlatego może przyczyniać się do rozwoju u dziecka koncentracji.


W Krakowie dzieci oczywiście obejrzały krakowski rynek, Kościół Mariacki, Dzwon Zygmunta. Wszystko to co tam najpiękniejsze i najbardziej znane.Przy okazji czytania o Kopalni Soli "Wieliczka" nie obyło się od pytań, czy tam byłam i czy będzie miała okazje tam być w przyszłości. Tu moja córka naprawdę nabrała ochotę na taką turystyczną wycieczkę.

W Poznaniu dzieci przy okazji oglądania ratusza poznają legendy o koziołkach.

Dalej też trafiamy w książce na przepis na Rogale świętomarcińskie. Tu możecie posłuchać na filmiku.

Z wielkiego Poznania dzieci trafiają do Gniezna, a potem do Biskupina. A na końcu każdej książeczki znajduje się mapa Polski z zaznaczonymi miejscowościami, które Janek i Jagoda właśnie odwiedzili.

Tematy w książce są różne, a dzieciom towarzyszą także inni koledzy. Dlatego większość dzieci powinny zainteresować historie podróżnicze Jagody i Janka. Tu nie tylko ćwiczymy czytanie, ale też powoli rozbudzamy w dzieciach ciekawość na poznawanie nowych miejsc i tradycji. Niezależnie czy to duże miasto, czy małe miasteczko, to wszędzie można znaleźć coś interesującego.

Znacie serię Kocham Czytać?

11 komentarzy:

 1. Nie znam ich ale to pewnie dlatego że nie mam dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się książeczka. Niestety, nie można odtworzyć filmu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie muszę kupić dzieciakom ode mnie z rodziny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O proszę jaka zaczytana córeczka :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że będzie lubiła czytania po mamusi ;)

   Usuń
 5. Stary Rok mija, lecz marzenia zostają,
  niech one się Tobie wszystkie spełniają
  i z Nowym Rokiem niech los Ci się odmieni,
  a ogród życia wnet się zazieleni.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.