sobota, 30 maja 2015

Sposoby na piękny biały uśmiech

Chyba każdy z nas marzy o pięknym i to najlepiej śnieżnobiałym uśmiechu. O zęby trzeba dbać całe życie, na ich wygląd często wpływa nasza dieta, przyjmowane leki i stosowana higiena jamy ustnej. Ale oczywiście istnieją również sposoby na rozjaśnienie uzębienia.


Wpływ diety
Nie tylko uwarunkowania genetyczne wpływają na koloryt uzębienia, ale również to co jemy na co dzień. Jest wiele produktów, które sprzyjają powstawaniu przebarwień na zębach. Ich ograniczenie w diecie na pewno wpłynie na jakość naszego uśmiechu. Wprowadzenie tzw. białej diety to zwyczajnie unikanie kolorowych napojów i innej barwiącej żywności. Nie jest to tylko kawa i herbata, ale także czerwone wino czy ciemne i intensywne w barwie soki, i oczywiście słodkie kolorowe napoje. Taka cola na pewno nie jest tu obojętna. To wszystko może powodować przyciemnienie uzębienia oraz wpływać na pojawienie się licznych przebarwień. Czasem wystarczy ograniczyć takie produkty lub zadbać wówczas o dokładniejszą higienę jamy ustnej, by nie miały wpływu na kolor naszych zębów. Szkodliwe działanie ma tu również palenie tytoniu. 

Codzienna higiena 
Jeśli będziemy myć zęby regularnie rano i wieczorem tuż przed snem, to na pewno nasz uśmiech nie tylko będzie zdrowszy, ale i jaśniejszy. Warto też używać płynów do płukania i nitki dentystycznej lub specjalnego irygatora. Jeśli tylko nie cierpicie na nadwrażliwość, to szczoteczka jaką stosujecie powinna być twardsza, by lepiej usuwała płytkę nazębną. Są też pasty wybielające oraz paski, ale te metody należy używać zawsze zgodnie z instrukcją i nie łączyć ich razem, bo często takie zabiegi mogą skończyć się właśnie stanem nadwrażliwości.

Babcine sposoby a wybielanie specjalistyczne
Jeśli chodzi o babcine sposoby typu kwasek cytrynowy, soda, to nie poleca się ich stosowania. Są to środki, które mogą osłabić nasze szkliwo, a w rezultacie doprowadzić do uszkodzenia lub nieprzyjemnej infekcji. Zdecydowanie lepiej zaufać w tym temacie fachowcom.


Obecnie w specjalnych klinikach stomatologicznych można poddać się zabiegom, które mają wpłynąć na jakość naszego uśmiechu. Jednym ze sposobów na biały uśmiech jest metoda nakładkowa, a drugą bardzo popularną wybielanie zębów laserem

Oczywiście najpierw należy dokładnie oczyścić zęby z płytki nazębnej, kamienia, a w przypadku wystąpienia ubytków, zęby muszą być najpierw dokładnie wyleczone. Do wybielania zębów laserem wykorzystuje się światło emitowane przez laserowe diody lub specjalne lampy (np. Beyond, Sema C-Bright , ZOOM Advanced Power). Pod jego wpływem aktywowany jest preparat wybielający, który też dzięki temu przenika szybciej ze szkliwa do zębiny. 

Podstawowa procedura wybielania laserowego zębów:

1. Nałożenie preparatu chroniącego dziąsła i utwardzenie go lampą UV.
2. Nałożenie na zęby żelu wybielającego (składniki aktywne: nadtlenek wodoru o wysokim stężeniu, dwutlenek krzemu).
3. Naświetlanie zębów lampą UV przez 15 minut.


Najczęściej krok 2 i 3 są powtarzane 3-krotnie. Cały zabieg powinien trwać około 1 godziny. Rezultat wybielenia jest widoczny od razu, zęby można wybielić nawet o 11 odcieni, a efekt powinien się utrzymać przez okres około 2 lat. Przez kolejne 2-3 dni zaleca się stosowanie białej diety, o której pisałam Wam na początku wpisu.


Do podstawowych przeciwwskazań do tego typu zabiegów należy wiek poniżej 16-roku życia oraz ciąża, a także liczne wypełnienia i korony w zębach przednich. Ceny takiego wybielania zaczynają się już od 700zł.

Jeśli zmiana diety, dokładniejsza higiena oraz triki typu: mocno czerwona szminka nie dają efektu zadowalająco białego uśmiechu, to wtedy na pewno warto skonsultować się ze specjalistą.

16 komentarzy:

  1. ja swoich zębów nie wybielam, rzadko kupuję pasty wybielające, piję sporo kawy i mimo regularnego mycia i płukania ust to i tak zęby nie są śnieżnobiałe

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja od czasu do czasu sięgam po pasty wybielające.

    OdpowiedzUsuń
  3. mam słabe szkliwo, moje zęby źle reagują na pasty wybielające niestety

    OdpowiedzUsuń
  4. ja całe szczescie mam naturalnie białe wiec nie wybielam ale warto czasem jesli ktos ma kompeksy

    OdpowiedzUsuń
  5. Unikam wybielających specyfików do zębów.Moje szkliwo zle na nie reaguje

    OdpowiedzUsuń
  6. Myślę, że bez konsultacji z dentystą nie powinno się wybielać swoich zębów :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Jeszcze nie próbowałam żadnych specyfików wybielających:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Pije ogromne ilości kawy, więc wybielanie w moim przypadku byłoby konieczne. Pasty to za mało... :(

    OdpowiedzUsuń
  9. U mnie nie byłoby możliwości wykonania takiego zabiegu z powodu licznych wypełnień no i kosztu takiego zabiegu.Używam pasty Denivit ,która daje średnie rezultaty :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podobno jest też moda na takie wybielanie przed ślubem, ale skoro my mamy to już za sobą, to może na razie wystarczy stawiać na uważną higienę jamy ustnej.

      Usuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.