czwartek, 26 maja 2022

"Miedziany Listek" i "Cynowy Rycerzyk" Emilia Kiereś

Przychodzę dzisiaj do Was z lekturami dla dzieci w wieku 8-12 lat. Ci starsi mogą te krótkie powieści przeczytać już samodzielnie.Tytuł: Miedziany Listek / Cynowy Rycerzyk

Autor: Emilia Kiereś

Ilustrator: 
Małgorzata Musierowicz


Premiera: 18.05.2022

Stron: 136 /160

Wydawnictwo HarperCollins Polska


Moja recenzja:

Pierwsza z książek to "Miedziany Listek". Opowiada o ośmioletniej dziewczynce o imieniu Tereska, która czuje się bardzo samotna. Po powrocie do szkoły jej najlepsza przyjaciółka nie chce już z nią siedzieć w ławce. Chciałaby też mieć siostrę, ale rodzice w ogóle o tym nie myślą. W tym osamotnieniu trafia na ślady potwora...

To książka o przygodach dziewczynki, która czuje się wyobcowana i odrzucona. Na szczęście na jej drodze pojawia się wspomniany już "potwór" oraz chłopiec o imieniu Jaś. 

Jest to powieść nie o samotności, ale o rodzącej się przyjaźni, wsparciu rodziny i zrozumieniu. To lektura, która powinna się spodobać dziewczynkom, które na pewno nie raz w szkole czują się odrzucone lub niepotrzebne. Jak się okazuje, każdy może znaleźć dla siebie miejsce i osoby, które je zrozumieją. Poza tym wątek z potworem nadaje tej książce tajemniczości i nieco ciekawego napięcia.Kolejna lektura to "Cynowy Rycerzyk". Tam pojawia się Staś, którego jeszcze jako maluszka poznajemy w poprzedniej książce. To kuzyn Tereski, który już podrósł i jest uważany w szkole za łobuziaka. Po ostatnim wybryku skończył z nogą w gipsie. I tak oto ma spędzić czas bez kolegów w domu wujostwa. Zapowiada się wielka nuda.


Wszystko jednak może się zmienić po spotkaniu z kosmitą...? No i z Alicją, koleżanką z sąsiedztwa.Ważny elementem w obu książkach są nowi przyjaciele, rodzące się przyjaźnie i więzi rodzinne. Tajemnicze przygody tylko nasilają te wszystkie stosunki.

Całość uzupełniają pięknie malowane ilustracje Małgorzaty Musierowicz.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.