czwartek, 5 maja 2022

Bajki - Ty decydujesz!

Czy nie chcieliście kiedyś, aby losy jakiegoś bajkowego bohatera potoczyły się inaczej? Seria książek Ty decydujesz! daje właśnie taką możliwość Waszemu dziecku.Tytuł: Czerwony Kapturek. Ty decydujesz /Trzy małe świnki. Ty decydujesz

Autor: Coralie Saudo

Ilustrator: Jessica Das

Premiera: 27.04.2022

Stron: 32

Wydawnictwo HarperCollins Polska

Moja recenzja:

Są to bardzo ładnie wydane książki w twardej oprawie. Ilustracje zajmują każdą stronę i są bardzo kolorowe oraz pełne energii i emocji.

Oczywiście główny fenomenem tych bajek jest możliwość samodzielnego decydowania, co zrobi w danej sytuacji bohater. 

Zacznijmy od tak klasycznej bajki jak Czerwony Kapturek. Chyba każdy z nas myślał, co by zrobił na miejscu Kapturka podczas spotkania z wilkiem. W końcu nadarza się okazja.

Po przeczytaniu karty z opowiadaniem pojawiają się nam dwie alternatywne możliwości. To czytelnik decyduje, jak losy bohaterki potoczą się dalej. Wystarczy otworzyć kartkę z określoną ikonką. W taki oto sposób powstaje 22 możliwych historii i 5 różnych zakończeń.


Można przypuszczać, że każde dziecko inaczej pokierowałoby takim opowiadaniem. Można też czytać tę bajkę z dzieckiem kolejnego dnia, sugerując, aby sprawdziło, jak skończyłaby się historia Kapturka, gdyby jednak zapadła inna decyzja.


Druga historia dotyczy Trzech małych świnek. Tu okazuje się, że co by świnki nie robiły, to wilk musi się pojawić, ale wcale nie musi zdmuchnąć słomianego domu ;) To książki pozwalające na inne bardziej współczesne zakończenia.


To naprawdę świetna zabawa, takie decydowanie o losach bajkowych bohaterów. To jednak także pouczające zadanie, które mówi naszym dzieciom, że każda  podjęta decyzja ma swoje konsekwencje. A więc bawcie się losami postaci do woli, ale bądźcie ostrożni.

3 komentarze:

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.