piątek, 13 maja 2022

"Sadystka z Auschwitz" Jarosław Molenda

Wracam do Was z kolejną książką mówiące o zbrodni popełnionej na ludzkości w okresie II wojny światowej. Uważam, że w obecnych czasach tym bardziej nie możemy o tym trudnym temacie zapominać.


Tytuł: Sadystka z Auschwitz otrzymana z Taniejksiazki.pl

Autor: Jarosław Molenda

Stron: 400

Rok wydania: 2022

Wydawnictwo FiliaMoja recenzja:

To historia Marii Mandl, którą już w pierwszym zdaniu książki autor nazywa ikoną nazistowskich ośrodków zagłady. To dozorczyni, która z własnej woli podnosiła rękę na ludzkie życie.

Wewnątrz książki znajdziemy także czarno-białe fotografie oraz grafiki pokazujące okrutność obozów koncentracyjnych. W tym wszystkim miała udział bezwzględna Maria Mandl.

Jest to literatura faktu z Taniaksiazka.pl, więc możemy się spodziewać drastycznych opisów z życia więźniów obozów koncentracyjnych. To przedstawienie tematu w sposób prawdziwy i rzetelny. Jeśli nie często sięgacie po tego typu lektury, to będziecie mogli poznać realny obraz egzystencji więźniarek w obozie w Auschwitz. To mnóstwo drastycznych scen, w których udział miała także dozorczyni Maria Mandl. Osoba bezwzględna i wyzuta z pozytywnych uczuć.

To reportaż, który powstał na podstawie wielu zeznań byłych więźniarek zapisanych w protokołach przesłuchań i aktach w sprawie karnej byłych członków załogi SS obozu koncentracyjnego Oświęcim-Brzezinka.

Książka jest przygnębiająca i wstrząsająca dla osób, które po raz pierwszy spotykają się z tą tematyką. Dla osób takich jak ja, czyli czytających już wiele na temat zagłady w obozach koncentracyjnych, to lektura pokazująca, że także kobieta może stać się bestią, gdy będzie mieć władzę nad ludzkim życiem.

To smutny reportaż, ale potrzebny dla świata, aby zawsze potępiać takie zachowania, aby się nie powtarzały nigdy więcej.

2 komentarze:

  1. Na taką wstrząsającą książkę muszę mieć odpowiedni nastrój.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To literatura, którą zawsze trudno się czyta.

      Usuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.