poniedziałek, 2 stycznia 2017

Gra Kaczka dziwaczka GRAiMY

Pierwszy dzień Nowego Roku spędziliśmy w domu grając w różne gry. Jedną z nich jest "Kaczka dziwaczka" opracowana na podstawie wiersza Jana Brzechwy. To niezwykłe połączenie zawdzięczamy Wydawnictwu GRAiMY.
Tytuł: Kaczka Dziwaczka
Opracowanie gry: Leszek Szumny
Ilustracje: Agnieszka Kuglarz
Wydawnictwo GRAiMY

Wiek: 4+
Ilość graczy: 2-4


Moja opinia:

Nie można nie zacząć od tego, że wartość tej gry od razu zwiększa fakt, że sięga do polskiej literatury dla dzieci. To nie tylko zabawa, ale także odkrywanie piękna rodzimej poezji. Każdy z graczy otrzymuje swoją Planszę perypetii Kaczki dziwaczki, gdzie także znajduje się cały tekst wiersza.

Gra jest też pięknie wydane. Małe pudełko wykonane jest z mocnej tektury, tak samo kafelki do gry. Wszystkie ilustracje są wykonane starannie, a obrazki odzwierciedlają dokładnie fragmenty wiersza.

Grać można na kilka sposobów. Mieszamy kartoniki i układamy odwrócone, najlepiej rzędami. 

Dla utrudnienia można dodać specjalne kartoniki kwa-zonk. Tu warto też spytać dziecko, co nie pasuje. Moja córka miała z tych obrazków nieco śmiechu 😄.

Każdy z graczy po kolei odkrywa kartoniki i szuka swojego koloru, aby ułożyć swoją historię. W trudniejszym wariancie gracz może zabrać tylko kartonik, który może dołożyć po kolei do innego. Ta wersja wymaga większego skupienia i spostrzegawczości, by zapamiętać na potem, gdzie jaki kartonik się znajdował. Historyjkę możemy układać na planszy lub pod nią, gdy znamy już dobrze kolejność przygód Kaczki.

Młodsze dzieci mogą grać też na zasadzie memory. Wystarczy, aby odkryły dwa takie samego obrazki. Wygrywa oczywiście ten, który zbierze jak najwięcej par. Przy okazji zabawy ćwiczona będzie spostrzegawczość i pamięć wzrokowa.

Świetną zabawą może być też samo czytanie tego wiersza. Rodzic czyta po fragmencie, a dziecko wyszukuje obrazek (tu już odkryty), który przedstawia dane wersy. I tak do samego końca. 

Kaczka Dziwaczka dołączyła u nas do już znanej nam dobrze Lokomotywy. Cieszę się na takie gry, bo moją córkę zachęcają do słuchania takich wierszy, a nawet do samodzielnego ich czytania.

A Wy w co gracie z dziećmi w domu? Ja na pewno w najbliższym czasie będę mieć dla Was jeszcze kilka propozycji.

16 komentarzy:

 1. Miałam od tego wydawnictwa "Lokomotywę" i bardzo nam się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O Lokomotywie już nie raz czytałam ale nie wiedziałam że w kolekcji jest też Dziwaczka:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie właśnie po Lokomotywie długo kusiła ta Kaczka ;)

   Usuń
 3. Grałam w obie z córeczką koleżanki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny pomysł na zabawę, my też ostatnio stawiamy na planszowe gry - idealne dla całej rodziny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas ostatnio też sporo grania, górują planszówki i karcianki.

   Usuń
 5. Wspaniale spędzony czas z rodziną :]] Lubię tego typu gry :]

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa gierka dla dzieci, ja takowych nie posiadam, ale za to ostatnio sama chetnie pogralabym w coraz bardziej znane EGO :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Znów świetna gra na rozruszanie mózgu :P

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.