czwartek, 28 marca 2019

Pomoce do nauki: tabliczka mnożenia, zegar, geografia

Moja córka jest w drugiej klasie. Często do domu przynosi zadania domowe (tu temat rzeka na kiedy indziej), uczy się także na sprawdziany i odpowiedzi ustne. Podręczniki szkolne, a szczególnie ćwiczenia nie do końca mnie przekonują, więc w nauce chętnie korzystamy z dodatkowych pozycji. Tym razem edukacyjne książeczki aktywizujące znalazłam w ofercie Wydawnictwa Egmont z serii "Akademia Mądrego Dziecka. Już to potrafię".


Nauka tabliczki mnożenia

Niedawno pojawiło się u córki działanie - mnożenie. Zaczęła się też uczyć na pamięć tabliczki mnożenia. Na razie do 30, ale powoli będziemy zwiększać zakres. Dla urozmaicenia nauki oraz jej utrwalenia warto posłużyć się dodatkowymi pomocami.Tytuł: Tabliczka mnożenia. Zeszyt z naklejkami.
Rok wydania: 2019
Stron: 12 /ponad 170 naklejek + plakat

W ćwiczeniach znajdziemy po jednej stronie przeznaczonej na ćwiczenie mnożenia z daną liczbą. Zakres to od 1 do 12, w sumie mnożenie do 144. 

Pierwsze zadanie to: "Przeczytaj na głos tabliczkę mnożenia przez 1". Tu też zaczynamy od przyklejenia właściwych naklejek. Dalej mamy już nieco trudniejsze zadanie, które wykonujemy długopisem.

Seria naklejek to oczywiście dobra zachęta dla dziecka do pracy.

Za każdą dobrze rozwiązaną stronę córka otrzymuję naklejkę z pucharem.

Dodatkowo do tych ćwiczeń dołączony został duży plakat z wszystkimi działaniami tabliczki mnożenia. Możemy go powiesić w pokoju dziecka, aby mogło codziennie utrwalać te niezbędną matematyczną pamięciówkę.

Tego typu ćwiczenia zachęcają dziecko do nauki i są atrakcyjne ze względu na dołączone do nich naklejki.

Zegar - uczymy się odczytywać czas

Jeśli chodzi o zegarki na wskazówki, to spotykamy je coraz rzadziej. Obecnie królują zegarki elektroniczne, często zamiast zegarka do ustalenia czasu używamy telefon. Jednak każdy z nas umie posługiwać się zegarem wskazówkowym i tej umiejętności muszą nauczyć się też nasze dzieci. Tu mamy podobne ćwiczenie.Tytuł: Która godzina? Zeszyt z naklejkami.
Rok wydania: 2019
Stron: 12 /ponad 50 naklejek + plakat


Pierwsza strona to nauka zegara. Czyli określenie co pokazują poszczególna wskazówki, w którą stronę się poruszają, ile mamy godzin i minut. To duży zegar, w którym trzeba uzupełnić po śladzie cyfry godzin. Takie łatwe zadanie na początek.

Kolejne strony to odczytywanie pełnych godzin.

Dalsze strony poświęcone są pojęciom: "wpół do" oraz "kwadrans". 

Do zeszytu ćwiczeń dołączony został też duży plakat, który można powiesić w pokoju dziecka, aby utrwalać naukę.

To ćwiczenie nie nauczy tej umiejętności w pełni, bo nie ma tam mowy o godzinach popołudniowych, a minuty co 5 są opisane jedynie na zegarze z plakatu. Dlatego należy ten zeszyt potraktować jako taki ciekawy dodatek do nauki. W zadaniach np. należy dorysować wskazówki lub przykleić naklejkę z zegarem w odpowiednim miejscu. To dziecku powinno się podobać.

Ja dla naszej nauki zegara uruchomiłam stary zegar na wskazówki, aby była codzienna okazja do uczenia się.


Geografia świata - państwa i flagi
Tytuł: Flagi świata. Zeszyt z naklejkami
Rok wydania: 2019
Stron: 32 / 197 naklejek
Flagi świata to nic innego jak atlas geograficzny świata z aktualnym podziałem na poszczególne państwa. To mapy polityczne poszczególnych cześci kontynentów. 

Druga klasa to jak na razie nauka oceanów oraz kontynentów. Nie zaszkodzi nam jednak zgłębienie tej wiedzy o różne regiony, o znajomość flag i poznanie dodatkowych informacji o niektórych krajach.

Moje dziecko zainteresowało się różnymi państwami. Dzięki tej książce możemy poznać stolicę każdego kraju, jego powierzchnię, liczbę ludności. Córka chętnie dokleja brakujące flagi oraz czyta co oznaczają różne symbole na flagach państwowych.

Jest to bardzo fajny atlas, który na pewno posłuży nam jeszcze nie raz.

Myślę, że te książeczki mogą przydać się dzieciom wczesnoszkolnym. Więcej informacji o tych pozycjach znajdziecie na stronach Wydawnictwa Egmont.

3 komentarze:

  1. Bardzo fajne i pomocne te książeczki przy nauce :) Super.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja również mam córkę w II klasie i jak widzę co znajduje się w jej podręcznikach i ćwiczeniach to łapie się za głowę. Mało tego - kilka błędów znalazłam nawet ( i nie mam tu na myśli błędów ortograficznych ).
    Chętnie korzystamy, tak jak i Wy, z dodatkowych pomocy przy nauce.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.