wtorek, 9 kwietnia 2019

"Nauka w kuchni..." Michał Kuźmiński

Książka o kuchni od kuchni, czyli naukowe podejście do tego ważnego aspektu naszego życia. Będzie tu o antropologii, paleontologii, biologii, fizyce, chemii, astronautyce. Bez obaw, to książka jednak dla każdego, bo napisana w przystępny sposób.

Nauka w kuchni


Tytuł: Nauka w kuchni. Przełomowe historie sztuki kulinarnej
Autor: Michał Kuźmiński
Rok wydania: 2019
Stron: 352
Wydawnictwo ZnakMoja recenzja:

Bardzo interesujący okazał się dla mnie rozdział poświęcony glutenie. Moda na jego unikanie na świecie i w polskiej kuchni rośnie. Dlatego warto dowiedzieć się o nim więcej. Autor przeanalizował dla nas od jakich badań to się wszystko zaczęło. Poznamy też pojęcie FODMAP, które niedługo również może pojawić się na opakowaniach produktów na sklepowych półkach.

Mikrobiologia zakwasu chlebowego świetnie została ujęta w rozdziale "Drobnoustroje nie czytają książek kucharskich". Nie zapominajmy też o pierwszym pieczystym. Autor przybliża nam co jedli neandertalczycy i kiedy pierwszy raz upiekli mięso. Odwiedzimy z nim także wyjątkowe miejsca: Milenijny Bank Nasion oraz Wielki Zderzacz Hadronów (LHC). Natomiast dla fanów wytrawnych trunków mamy rozdział "Na zdrowie", gdzie będzie mowa o chemicznym produkcie jakim jest wino z winogron.

W każdym rozdziale znajdziemy także ciekawe przepisy kulinarne. Będzie to nie tylko lista składników, ale dokładny opis co z czym i w jakich warunkach reaguje. To nie tylko chleb z prawdziwego zakwasu chlebowego, tarta z kruchego ciasta, ale stek po kromaniońsku, zupa miso, czy bezy (na miedzi).

Książka napisana została w dużej mierze na podstawie rozmów z wieloma ekspertami, m.in.: z antropologiem, mikrobiologiem, chemikiem, astronautom, botanikiem. Znajdziemy tu fakty o podstawach kuchni, które są bardzo ciekawe.


Zachęcam do czytania, znajdziecie tam sporo prawdziwej wiedzy oraz ciekawostek o jedzeniu.

3 komentarze:

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.