poniedziałek, 18 marca 2019

"7 nawyków szczęśliwego dziecka. Nowe historie" Sean Covey

Każdy kochający rodzic chce, aby jego dziecko było szczęśliwe. Czeka nas zatem rodziców i nasze dzieci długa droga usłana trudami wychowania i nauki. Czasem warto skorzystać z poradników, czasem z bajek terapeutycznych. Pozycja, którą zaraz Wam pokażę, to połączenie chyba tego wszystkiego. 
7 nawyków szczęśliwego dziecka. Nowe historie


7 nawyków szczęśliwego dziecka. Nowe historie
Tytuł: 7 nawyków szczęśliwego dziecka. Nowe historie
Autor: Sean Covey
Ilustracje: Stacy Curtis
Premiera:
11.03.2019 r.
Stron: 96
Wydawnictwo Znak emotikon

Moja recenzja:

„7 nawyków szczęśliwego dziecka. Nowe historie” to kontynuacja wydanych w 2017 roku      „7 nawyków szczęśliwego dziecka”. Tamtej pozycji nie mieliśmy przyjemności przeczytać, ale ta część już samym opisem bardzo mnie zachęciła. 

Mamy tu siedem rozdziałów, czyli siedem opowiadań o przyjaciołach z krainy Siedmiu Dębów. Są to różne zwierzątka, które chodzą do jednej szkoły i mieszkają w okolicy.

Pierwsza historia opowiada o Jeżozwierzu Igiełce, któremu w szkole dokucza Bóbr Mruk. To wywołuje u niego złość, smutek i niechęć do szkoły. Pod wpływem przykrych żartów sam zaczyna źle siebie oceniać. Ma obok jednak swoich przyjaciół i to oni starają się mu w jakiś sposób pomóc.


Po zakończeniu rozdziału znajduje się Kącik Rodziców. Tam znajdziemy pomocnicze pytania do tekstu, które zwrócą uwagę dziecka na problem poruszony w bajce. Podczas rozmowy w łatwy sposób można przejść na temat związany z naszym dzieckiem. Wspólnie możemy wyciągnąć wnioski, zaplanować sposoby zachowania, aby problem nie pojawiał się ponownie. Moja córka jest bardzo wrażliwa na każde złe słowo wypowiedziane przez inne dzieci, więc to opowiadanie szybko zamieniło się w tak ważną rozmowę o niej.

Tematy w bajkach są różnorodne i choć historie z pozoru wydają się błahe, to traktują o ważnych zagadnieniach. Mowa tam o bałaganiarstwie, czyli najpierw praca, potem zabawa;
o zazdrości i porównywaniu się do innych; o współpracy; o planowanym działaniu w dążeniu do celu; o odchodzeniu i pocieszeniu; o słuchaniu innych i wreszcie o docenienie samego siebie.

Autor wspomina o 7 nawykach, których dziecko może nauczyć się w dzieciństwie, aby zaprocentowały w przyszłości jego szczęśliwszym życiem. Bycie pewniejszym siebie, współpracowanie z grupą czy niezazdroszczenie innym, to na pewno kroki zmierzające w tym kierunku. 

Bajki są krótkie, ale treściwe. Każda z nich kończy się bardzo mądrym morałem. Dziecko w łatwy sposób może z niej wyciągnąć wnioski, a mama czy tata z pomocą porad z Kącika Rodzica może to wszystko ładnie podsumować i przenieść na codzienne życie rodziny.

Całość uzupełniają świetne ilustracje, które pomagają dziecku lepiej skupić się na czytanych opowiadaniach. Osobiście zachwycona jestem tą lekturą, już rozglądam się za jej pierwszą częścią. 

Czy podoba się mojej córce? Dziś rano przed szkołą siadła z nią, przeglądała z zaciekawieniem i zaczęła opowiadać o tym, co tam dostrzegła.

Polecam książkę rodzicom i dzieciom ;)

5 komentarzy:

  1. To dobra propozycja na prezent dla dziecka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przyjemna książka - z możliwościami rozpoczęcia rozmów i działań w pewnych tematach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam i ja! Jest naprawdę świetna!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.