czwartek, 3 sierpnia 2017

Klocki - zabawka dla każdego dziecka

Układanie, budowanie, a potem burzenie, te wszystkie czynności towarzyszą każdemu kto bawi się klockami. Moja siedmiolatka ma ich różne rodzaje i wciąż po nie sięga w zabawie.

Pierwsze jej klocki to klocki drewniane. To duże pudełko z wieloma drewnianymi elementami w różnych kolorach i kształtach. Nadają się do budowania zamków dla księżniczek i zagród dla zwierzątek. Okazało się, że jednak jest jej ich czasem za mało i wtedy do budowli dołączają klocki z tradycyjnej gry Jenga oraz klocki edukacyjne Canoe. 

Wszystko razem czasem tworzy spore konstrukcje, ostatnio był to nawet jakiś most.

Dalej mamy Klocki Lego. Pamiętam jak w dzieciństwie mój tato przywiózł dla mnie i rodzeństwa pierwszy komplet klocków Lego. Fascynujące było to całe układanie krok po kroku. No i te ludziki, które służyły nam później do zabawy. Moja córka też doczekała się swoich klocków marki Lego, u niej dominuje seria dla dziewczynek czyli Lego Friends. 

Po złożeniu ich według instrukcji zaczyna się prawdziwa zabawa. Najpierw występ na Scenie Gwiazd, a potem wizyta w Cukierni, odgrywanie różnych ról, przeżywanie ciekawych przygód. Takie dziewczęce klocki Lego można zakupić w sklepie z salonklockow.pl.


Klocki konstrukcyjne. W przedszkolu córka bawiła się klockami clics, w domu natomiast ma klocki Meli. Łatwość ich łączenia wpływa na tworzenie coraz to nowszych konstrukcji. 


Klocki są różne, mogą mieć różne wielkości, różne kształty, różne sposoby łączenia, są wykonane z różnych materiałów, ale wszystkie doskonale bawią. Dodatkowo wpływają na dziecka wyobraźnię, kreatywność, orientację w przestrzeni, precyzję ruchów (koordynację oko-ręka).

Oczywiście ja potrafię je wykorzystać także bardziej edukacyjnie, bo służyły nam do nauki matematyki, jak i do rozwoju pamięci wzrokowej oraz słuchowej (odwzorowanie, sekwencje, kategoryzacje). Wspomagały też koncentrację. Natomiast spontaniczna zabawa poprzez budowanie domów czy innych budowli, która zawsze u nas kończy się odgrywaniem przeróżnych scenek przez małe ludziki i zwierzątka, rozwija mowę (dialogi) oraz myślenie przyczynowo-skutkowe. 

To wszystko sprawia, że klocki są zabawką uniwersalną i lubianą przez prawie każde dziecko. 

Czy Wasze dzieci też lubią klocki? Mają jakieś swoje ulubione?

10 komentarzy:

 1. fajne, klocki to najlepsze zabawki dla dzieci... i dorosłych

  OdpowiedzUsuń
 2. Och tak... Klocki górą. Przerobiliśmy różne... Kiedyś Lego Duplo, zwykłe duże plastikowe i drewniane. Teraz rządzą lego ale nie tylko te oryginalne... Mamy też zestawy z Natalia Club czy też np chińską wersję lego elves. Pozatym np jeszcze takie fajne gumowe albo Incastro podobne do Meli.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja córka uwielbia klocki :)
  Siostrzeńcy również. Lubią zarówno takie drewniane jak i Lego właśnie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako dziecko uwielbiam klocki Lego :)

  OdpowiedzUsuń
 5. I nasz Synek bardzo lubi klocki. Drewniane, plastikowe i lego, których ma spora kolekcję i oczywiście ma ochotę na więcej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Klocki i puzzle to podstawowy zestaw zabawek w moim domu. Bardzo się cieszę, że moje dzieci wolą taką rozrywkę niż np. gry na tablecie czy telefonie.

  OdpowiedzUsuń
 7. A może kupić samochody dla dzieci na akumulator? Ja w dzieciństwie miałem właśnie z tego typu zabawek największą frajde.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.