Dzisiaj pozycja do czytania szczególnie polecana dla rodziców małych dzieci i przyszłych rodziców.
Tytuł: Wychowanie szczęśliwego dziecka w świetle rewolucyjnych odkryć naukowych
Autor: Catherine Gueguen
Tłumaczenie: Magdalena Trojankowska
Rok wydania: 2015
Stron: 400
Wydawnictwo Amber
Wszyscy znają tę scenę ze sklepu: maluch zaczyna płakać, grymasi, potem wrzeszczy, rzuca się na podłogę. Mama, a czasami tata, uspokaja, prosi, wpada w irytację, podnosi głos, szarpie… Na twarzy umęczonego rodzica maluje się pytanie: „Boże, dlaczego to moje dziecko jest takie?”
Doktor Catherine Gueguen wyjaśnia w oparciu o najnowsze odkrycia neurobiologii, że takie zachowanie to nie wynik złego wychowania czy jakichkolwiek zaburzeń. To zupełnie normalna reakcja dziecka, związana z dojrzewaniem jego mózgu. Badania pokazały, że każdy obszar mózgu rozwija się inaczej i w innym tempie. Emocje i uczuciowość dojrzewają etapami. Dziecko jest wobec nich bezbronne i nie potrafi kontrolować swoich zachowań.
Moja recenzja:
Sięgnęłam po te pozycję, bo jak chyba każda mama szukam rozwiązań wychowawczych, ale przede wszystkim potrzebuję zrozumieć dlaczego nie zawsze osiągam swoje założenia.
Jeśli spodziewacie się typowego poradnika mówiącego o metodach wychowawczych, to jednak jest to książka bardziej naukowa, zresztą jej treść oparta jest na naukowych badaniach. Dodatkowo wzbogacona została o dokładne opisy mózgu, jego poszczególne części i ich funkcje. To właśnie od rozwoju mózgu w dzieciństwie zależeć będzie jak człowiek odnajdzie się w dorosłości. Nie jest to dla mnie nowość, jako mama dziecka z opóźnionym rozwojem mowy doskonale wiem, że na wiele zachowań wpływają połączenia w mózgu, które dopiero się tworzą u dziecka. Również doskonale wiem, że wiele zależny od rozwoju poszczególnych półkul mózgu. Jednak ta książka to o wiele szersze podejście do tematu i dokładniejsze.
Duża część książki poświęcona jest zmianom w mózgu, jego niedorozwinięciu wywołanym przez maltretowanie fizyczne i psychiczne w dzieciństwa. Wszystko udowodnione przez naukowców, którzy wykonali szereg badań na zwierzętach i ludziach. To autorka traktuje jako punkt wyjścia do podejścia do dziecka. Oczywiście wszelka przemoc wobec dziecka jest tu negowana, ale także krzyk, kary czy ignorancja.
Tytuł mówi o wychowaniu szczęśliwego dziecka, ale nie łudźcie się, że znajdziecie w tej książce szczegółowy plan jak to osiągnąć. Oczywiście jako wytyczne autorka podaje: empatię i cierpliwość oraz rozmowę z dzieckiem. Skrótowe przykłady takich zachowań wobec dziecka mogą posłużyć nam na wzór, ale wszystko trzeba dostosować do swojego dziecka, do jego wieku i do jego stopnia rozwoju emocjonalnego.
Jeśli chodzi o mnie ta książka utwierdza mnie, że miłość do dziecka, jej okazywanie jest bardzo ważne, co zawsze było dla mnie oczywiste. Ale wskazuje również, że warto wykazać się jeszcze większą cierpliwością wobec tak młodej istoty, która nie zawsze potrafi zapanować nad swoim zachowaniem.
muszę w końcu po nią sięgnąć ale tyle mam już na "wczoraj", że trudno znaleźć mi chwilę by poczytać
OdpowiedzUsuńJa mam podobnie. Chętnie poznam Twoje zdanie na temat tej pozycji.
UsuńCzyli książka jakby dla mnie, bo za jakiś miesiąc też zostanę mamą. Lubię też takie naukowe książki, dużo bardziej są dla mnie ciekawsze niż jakieś opowieści :) Przynajmniej można czegoś ciekawego się dowiedzieć :)
OdpowiedzUsuńTa na pewno lepsza niż zwykłe poradniki.
UsuńCiekawa pozycja.
OdpowiedzUsuńStaram się ale często mi tej cierpliowści brakuje niestety
OdpowiedzUsuńMi niestety też, ale tu znalazłam dodatkowe podstawy, że warto.
UsuńBardzo lubię takie książki bo pozwalają mi wiele zrozumieć(a nie lubię czegoś nie wiedzieć) i dają siłę do "kolejnej wizyty w sklepie" ;)
OdpowiedzUsuńZakupy to ciągle dla nas wyzwanie.
UsuńCóż, ciężko mi przebrnąć przez jakiekolwiek poradniki więc raczej i po ten nie sięgne ;-)
OdpowiedzUsuńNie przepadam za poradnikami :) Ale zapewne nie jednemu się przydadzą i pomogą :]
OdpowiedzUsuńMoże kupimy taką książkę dla naszej cioci na święta. Przydałaby się jej wiedza na ten temat bo ma trójkę dzieciaczków niekoniecznie grzecznych :P
OdpowiedzUsuńRaczej nie czytam tego typu poradników,ale może się skuszę... 😊
OdpowiedzUsuńJa takich typowych poradników raczej unikam, ale tu u podstaw badania naukowe.
Usuńjak na razie nie potrzebuje
OdpowiedzUsuńJak to dobrze,ze problemy dorastania mam już za sobą.Jesli chodzi o poradniki to powiem tak.co książka to inne rady
OdpowiedzUsuńNa razie mi ta książka nie potrzebna, ale nie wykuluczone, ze zainteresuje się nią w przyszłości :)
OdpowiedzUsuńZ tą cierpliwością to bywa u mnie różnie. Chętnie poczytam.
OdpowiedzUsuńNo, może Cię zmotywuje do większej cierpliwości ;)
UsuńNa razie mi nie potrzeba, ale na pewno jest ciekawa :)
OdpowiedzUsuńprzeraża mnie myśl o wychowaniu dziecka... nie jedną taką książkę będę musiała przeczytać...
OdpowiedzUsuńweronikarudnicka.pl
Wszystko wyjdzie w praniu ;) Ale warto zawsze się nieco przygotować pod każdym względem.
UsuńChętnie bym ją przeczytała ;) Wychowanie dziecka na dobrego i szczęśliwego człowieka to ciężka praca.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam