wtorek, 12 grudnia 2017

Dla kogo soczewki kontaktowe?

Nawet dbając o swój wzrok nie zawsze da się obyć bez szkieł korekcyjny. Są natomiast sposoby na nienoszenie okularów, wystarczy zaopatrzyć się w soczewki kontaktowe. Czy jednak każdy może znaleźć te odpowiednie dla siebie?Przede wszystkim nie obędzie się tu bez specjalisty. To okulista bada dokładnie wzrok i określa jaką posiadamy wadę wzroku. Przy zamawianiu soczewek należy podać dokładną ich moc, mogą to być tzw. moce minusowe i moce plusowe. Dokładne ich dobranie ma znaczenie nie tylko dla komfortu widzenia, ale także dla zdrowia oczu.

Jeśli masz astygmatyzm, to nie jest to przeszkoda do stosowania szkieł kontaktowych. Wówczas powinna to być soczewka toryczna a nie sferyczna. Są wykonane z miękkich, sztywnych tworzyw gazoprzepuszczalnych lub tworzyw twardych. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na pozycję ich zakładania.

Czy soczewki kontaktowe mogą stosować wszyscy? Z małymi zastrzeżeniami jak najbardziej. Mogą to być osoby, których wada wzroku jest na minusie, ale także na plusie. Mogą je nosić astygmatycy, nie są też przeciwwskazane dla dzieci. Gdy tylko uważasz, że okulary Ci przeszkadzają bądź źle w nich wyglądasz możesz sięgnąć po to rozwiązanie. Można znaleźć też takie "zerówkowe", które zmienią nam kolor tęczówki.

Nie jest też prawdą, że przy noszeniu soczewek nie wolno się malować. Makijaż jest dozwolony. Jedynie należy zachować pewną kolejność: najpierw zakładamy "szkła", a dopiero wtedy się malujemy.

Jest kilka przeciwwskazań, ale to raczej okresowe wyłączenia z ich stosowania. Nie używamy ich podczas pływania. Wyjątkiem są jednodniowe soczewki, ale te zaraz po wyjściu z basenu wyciągamy i wyrzucamy. Ściągamy je też w saunie i solarium. Nie należy też stosować ich w pomieszczeniach zapylonych. Jeśli chodzi o alergików to tu w przypadku uczulenia na materiał, z którego są wykonane bezwzględnie zaprzestajemy ich używania.

To rozwiązanie, które można stosować dla swojej wygody, ale także ze względu na modę.

Kto z Was je używa? Jakie macie doświadczenia?

3 komentarze:

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.