niedziela, 17 grudnia 2017

Bezpieczna podróż zimą

Zbliżające się Święto Bożego Narodzenia jest czasem wielkich przygotowań, a potem dopiero świętowania. Są to chwile, gdy spotykamy się z najbliższą rodziną. Często wiąże się to z wyjazdami. Następuje wspólne biesiadowanie przy obficie zastawionych stołach, czasem przy trunkach z procentami. A potem powrót do domu. Pamiętaj, nigdy nie jedź autem po spożyciu alkoholu! Wtedy przydadzą się alkomaty, ale także kilka porad ode mnie dotyczących planowania bezpiecznej podróży.Podstawowe zasady bezpiecznego wyjazdu zimą:

1. Jeśli jakimś cudem jeszcze nie zmieniłeś opon na zimowe, to zrób to koniecznie przed wyjazdem.
2. Sprawdź czy na pewno w aucie znajduje się apteczka pierwszej pomocy, gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Mogą przydać się też kamizelki odblaskowe.
3. Święta są w okresie zimowym, więc warto spakować: skrobaczka do szyb, łańcuchy do kół, łopaty, latarki, świece, koce oraz telefony komórkowe. 
4. Podczas jazdy zapnij pasy i sprawdź, czy to samo zrobili pasażerowie.
5. W przypadku dłuższej podróży zrób sobie przerwę. Kilka minut na parkingu lub kawa w przydrożnym barze opóźni nas tylko kilka minut, a wypoczęty kierowca będzie uważniejszy.
6. Jeśli przed wyjazdem piłeś alkohol. Nie jedź! To dotyczy przede wszystkim powrotów. Gdy chcesz wracać do domu z samego rana, nie ryzykuj i nie pij poprzedniego wieczoru. Pijany kierowca na drodze stanowi zagrożenie dla siebie, współpasażerów oraz innych uczestników drogi.
Szerokiej drogi.

5 komentarzy:

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.