sobota, 2 stycznia 2016

"Pomyśl i odgadnij" - ćwiczymy logiczne myślenie

Ostatnio przybywa u nas w domu pomocy, które wykorzystujemy do wspomagania rozwoju mojej córki, dlatego w najbliższym czasie możecie się spodziewać recenzji takich pozycji. Zacznę od książki, ale będą to też różne gry.


Tytuł: Pomyśl i odgadnij
Autor: Józef Częścik
Cena: 10,63zł w jednej z księgarni internetowej
Rok wydania: 2014
Stron: 62
Wydawnictwo: Harmonia
 


Moja recenzja:

Nie jest to książka do czytania, a do ćwiczenia przede wszystkim logicznego myślenia. Szukałam jakiejś pomocy w tym temacie i trafiłam na tę pozycję. Książka jest w twardej oprawie, a w środku śliskie kartki, grubsze niż zwyczajnie. Obrazki kolorowe, ładne graficznie, część przedstawia zwierzęta, ale nie wszystkie. Bardzo ładnie wydana pozycja, zwłaszcza że kosztowała mnie niewiele więcej niż 10zł.

Na każdej stronie znajduje się sześć powiedzmy podobnych obrazków (w sumie 58 takich kart). Do każdej karty mamy dwa pytania. Jedno na dole, łatwiejsze, dla młodszych dzieci - na spostrzegawczość. Drugie na górze - na logikę. Ale oczywiście nie wystarczy, aby dziecko wskazało na obrazek, który jest odpowiedzią. Należy tę odpowiedź uzasadnić. Tu u nas często pojawia się problem, ale właśnie o to chodzi, by pomyśleć, spróbować wytłumaczyć, ułożyć jakieś logiczne zdanie. Czasem po mojej odpowiedzi. Ważne, by moja córcia umiała też zrozumieć dlaczego tak jest.

Pozycja nie jest idealna, kilka pytań jest dość dziwnych, zbyt abstrakcyjnych, ale to naprawdę znikomy procent do całości. Poza tym każda karta dla nas, to nie tylko te dwa wydrukowane pytanie, ale cała seria dodatkowych, wymyślonych przeze mnie. W ten sposób córka zbyt szybko nie nauczy się odpowiedzi na pamięć, raczej jednak musi ciągle myśleć nad odpowiedzią, bo na przykład znów zaskoczyłam ją całkiem innym pytaniem do tej samej karty.

Książkę mogę polecić dla tych, co borykają się z logicznym myśleniem u dzieci, a dodatkowo zależy im na rozwoju spostrzegawczości, koncentracji i percepcji wzrokowo-słuchowej. Dodatkowo ćwiczymy budowanie zdań.
http://miraga80.blogspot.com/search/label/K%C4%85cik%20Zabawy%20i%20Edukacji

Jeśli trafiła się Wam pozycja również ćwicząca logikę u dzieci, to dajcie znać jaka.

16 komentarzy:

 1. Jestem uzależniona od kupowania książeczek z zadaniami i innych tego typu pozycji. Polecam też tzw fiszki z zagadkami od CzuCzu czy Kapitana Nauki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czu Czu ma bardzo ładne pozycje, choć ciut drogie. A Kapitan Nauka ostatnio u nas często, zachwyciło mnie ostatnio ich duże Memory.

   Usuń
 2. Wow ale cuda, coś dla mnie i moich księżniczek :)

  Muszę kupić .

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem co robię nie tak,ale jak próbuję z moim synkiem bawić się kreatywnie,to po trzech minutach on twierdzi,że mu się znudziło :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W jego wieku to moja córka nawet na 3 minuty nie chciała się zatrzymać, więc Cię rozumiem.

   Usuń
 4. Bardzo fajne są takie książeczki :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Stosowałam mnóstwo takich wspomagaczy gdy córka była w wieku okołoprzedszkolnym, efektem było świadectwo z czerwonym paskiem przez całą podstawówkę :) Warto poświęcać dziecku czas i uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratulacje, na razie plan, by jak najlepiej przygotować córkę do pójścia do szkoły, ale to na szczęście i tak dopiero na przyszły rok ;)

   Usuń
 6. Urocza książeczka :D Takie zabawy popieramy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja polecam "Basia uczy i bawi". Troszeczkę droższa, ale też warta uwagi. Warto jest wspierać rozwój dziecka jak tylko się da.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę kiedyś przejrzeć coś z tej serii, bo na razie znana jest mi tylko okładka.

   Usuń
 8. Ale fajna , może kupię mojej kuzyneczce;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.