środa, 6 września 2023

Czytam sobie, poziom 1, 2, 3 - Rycerka Rozalka, Akiko i Helenka, Tajemnica Nawojki

Seria "Czytam sobie" poleca kolejne pozycje. Zobaczcie sami, co dziś dla Was wybrałam.

Tytuł: Czytam sobie. Rycerka Rozalka. Poziom 1
Autor: Justyna Bednarek
Ilustrator: Przemek Liput

Tytuł: Czytam sobie. Akiko i Helenka. Rewizyta. Poziom 2
Autor: Katarzyna Kozłowska
Ilustrator: Agnieszka Żelewska

Tytuł: Czytam sobie. Tajemnica Nawojki. Poziom 3
Autor: Katarzyna Majgier
Ilustrator: Nika Jaworowska-Duchlińska

Rok wydania: 2023
Stron: 32/48/64Moja recenzja:

Pierwsza z książek "Rycerka Rozalka" to Poziom 1. Zawiera około 150-200 słów. Zdania są krótkie i zawierają jedynie 23 podstawowe głoski. Jest to prosty teksty, który dziecko może czytać samo lub przy pomocy rodzica, który sprawdza, czy wszystko zostało przeczytane poprawnie. Większość strony zajmują oczywiście ilustracje.

Sama historia jest bardzo zabawna. Opowiada o smoku i rycerzach, którzy próbują go pokonać. Okazuje się, że dopiero księżniczka Rozalka, wie, jak zwyciężyć tego stwora-potwora.
Kolejna książka "Akiko i Helenka Rewizyta" to Poziom 2. Całość zawiera około 800-900 słów, a zdania są dłuższe, także złożone. Występują tam też dialogi.

Opowiadanie jest bardzo ciekawe, bo mówi o spotkaniu dwóch dziewczynek, jednej z Polski, a drugiej z Japonii. Mimo krótkiej fabuły mamy okazję poznać japońską potrawę czy zwyczaje tego odległego kraju. To  bardzo sympatyczne i spontaniczne spotkanie dwóch dziewczynek pochodzących z dwóch różnych kultur.Trzecia książka "Tajemnica Nawojki" to Poziom 3. To już o wiele dłuższa opowieść składająca się z około 2500-2800 słów. Zdania są dłuższe i bardziej złożone. Dodatkowo na końcu zawiera alfabetyczny słownik trudnych wyrazów.

Tutaj możecie liczyć na bardzo ciekawą historię, która nawiązuje do historii polskich kobiet. Kiedyś studiować mogli tylko mężczyźni. Dlatego tytułowa Nawojka uczyła się na uczelni w męskim przebraniu, udając swojego brata. 
Są to bardzo ciekawe pozycje, które wspomagają naukę czytania. Polecam szczególnie tę z Poziomu 3.


1 komentarz:

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.