niedziela, 16 lutego 2020

Zapobiegania i leczenie oparzeń u dzieci oraz dorosłych

Dla wielu z nas w życiu bardzo ważne jest zdrowie i bezpieczeństwo nas samych oraz naszych najbliższych. Niestety nawet w domu może spotkać nas wiele nieszczęśliwych wypadków. Jednym z zagrożeń są domowe oparzenia skóry, które mogą przytrafić się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Dlatego oprócz działań zapobiegawczych warto mieć w domu także środki pierwszej pomocy.


Zapobieganie oparzeniom

Ten punkt jest bardzo ważny. Oparzenia zwłaszcza te głębokie goją się trudno i długo. Dlatego najważniejsze jest zapobieganie. W domu najczęściej poparzyć się można kuchni. Nie zostawiajcie nigdy samego maluszka w tym pomieszczeniu podczas gotowania i pieczenia. Chwila nieuwagi może nas kosztować wiele bólu i zmartwień. 

Poza tym sami powinniśmy pamiętać, aby stosować przy gotowaniu rękawice ochronne na obie ręce.

Należy także chronić dzieci przed kontaktem z piecem c.o. czy piecykiem gazowym. Nie pozostawiajmy także łatwo dostępnych dla dzieci naczyń z gorącymi płynami.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych

Pierwsza zasada to natychmiastowe odejście od źródła gorąca lub odłożenie przedmiotu, który nas parzy. Jeśli oparzeniu ulegnie Twoje dziecko, należy zadziałać natychmiast. Im krócej skóra będzie miała kontakt z wysoką temperaturą, tym mniejszym uszkodzeniom ulegnie. 

Na pewno pamiętacie, że w takich sytuacjach możemy sobie pomóc, wkładając np. poparzoną rękę pod strumień zimnej wody. Obecnie jednak dostępne są specjalne środki, które przeznaczone są do pierwszej pomocy przy oparzeniach. Mając małe dziecko, warto wyposażyć się w specjalne hydrożele oraz opatrunki już wcześniej. Powinny się znaleźć w naszej domowej apteczce.

Bardzo wygodny w użyciu jest Hydrogel BURNSHIELD. Wystarczy spryskać ranę, aby od razu poczuć ulgę w bólu. Ten hydrożel szybko schładza skórę, absorbując i rozpraszając ciepło, co zmniejsza ryzyko jej uszkodzenia. Poza tym działa antybakteryjnie. Żel jest przezroczysty, co ułatwia ocenę stopnia poparzenia. 

Przy bardziej rozległych oparzeniach należy stosować specjalne opatrunki. Opatrunki hydrożelowe BURNSHIELD natychmiast schładzają skórę. Wystarczy wyjąć go z opakowania i przyłożyć do rany. Działa natychmiast i jest sterylny. Zawiera olejek z drzewa herbacianego, który ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i dezynfekujące. Nie przywiera do ran oparzeniowych i może być bezboleśnie zdjęty. Jest bezpieczny do stosowania na oparzenia twarzy oraz u dzieci. Odpowiedni także przy oparzeniach słonecznych. Tak zabezpieczona rana powinna goić się szybciej.

Pamiętaj! Przy większych oparzeniach może być konieczna wizyta u lekarza, a nawet wezwanie pogotowia ratunkowego. Warto, aby także Twoje dziecko znało numer alarmowy 112.


Tego typu sterylne opatrunki i hydrożele to doskonała pierwsza pomoc przy niewielkich domowych oparzeniach. Niezależnie czy ich przyczyną będzie: gorąca woda, para wodna, rozgrzany tłuszcz lub metal, to warto zadziałać natychmiast. 

Moja apteczka jest dobrze wyposażona, a Wasza?

2 komentarze:

  1. Nie znam tych plastrów. Dość często ulegam poparzeniom, dlatego zaopatrzę swoją apteczkę w te opatrunki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie najbardziej zainteresował ten spray na małe oparzenia.

      Usuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.