sobota, 22 czerwca 2019

Poznajemy ptaki Europy metodą Montessori

Moja córka bardzo lubi przyrodę i zwierzęta. Ma już kilka pozycji wydawniczych o ptakach, ale wciąż chętnie zgłębia wiedzę na ich temat. Czasem mi się zdaje, że rozpoznaje już więcej gatunków niż ja. Dziś pokażę Wam zestaw kart poświęcony ptakom Europy. Wspólnie poznamy ich cechy charakterystyczne, ale także odgłosy.
Tytuł: Biblioteczka Montessori. Ptaki Europy

Autor: Eve Herrmann
Ilustrator: Roberta Rocchi
Data wydania: 05.06.2019

Zawiera:

  • 105 kolorowych kart edukacyjnych z rysunkami ptaków, ich nazwami oraz miejscami występowania
  • poradnik obserwatora uczący dzieci, jak skutecznie podglądać ptaki w ich naturalnym środowisku
  • książeczkę z opisami najbardziej popularnych ptaków europejskich
  • dostęp do aplikacji z głosami wybranych ptaków


Moja recenzja:

Wszystko znajduje się w solidnym kartonowym pudełku. W środku na specjalnej ulotce znajdziemy podstawowe informacje o Metodzie Marii Montessori. Dowiemy się, jak istotne dla dziecka jest odkrywanie przez dotyk, czyli samodzielne obserwowanie, dotykanie i poznawanie świata za pomocą aktywności dostosowanych do jego poziomu i opartych na jego zainteresowaniach.

Jedna z książeczek to "Ptaki Europy". Tam oprócz instrukcji jak korzystać z zestawu znajdziemy też opis 30 ptaków, które znajdziemy na kartonowych kartach. Możemy czytać z dzieckiem te informacje przy jednoczesnym ich łączeniu z właściwymi podpisami. W zestawie mamy karty trójdzielne (karty z obrazkiem i podpisem, karty z samym obrazkiem, karty z samym podpisem), które ze sobą parujemy.

Możemy też kategoryzować ptaki według miejsc ich występowania. 

Ciekawostką są też obrazki z różnymi piórkami. Takie przyporządkowywanie do poszczególnych gatunków ptaków rozpoczynamy w domu, ale potem przeniesiemy zabawę na dwór. Znalezione piórko oglądamy i próbujemy zgadnąć, do jakiego ptaka należało.

Na spacer możemy zabrać specjalny zeszyt "Obserwacje ptaków", gdzie dziecko może zapisywać miejsce i czas spotkania poszczególnych gatunków ptaków.

Za pomocą darmowej aplikacji Nathan live! możemy posłuchać odgłosów 30 ptaków. Wystarczy zeskanować kartę i już słychać piękny śpiew.

Teraz będziemy mogli rozpoznawać ptaki nie tylko na podstawie wyglądu, ale także odgłosu. Córka zachwycała się tymi dźwiękami i teraz w lesie czy parku próbuje rozróżnić ptaki po ich śpiewie.

To wspaniały zestaw, który wzbudzi w dziecku jeszcze większe zainteresowanie ptakami. To nauka przez zabawę, ale też przez obserwację natury. 

3 komentarze:

  1. Świetny zestaw. Idealny na prezent.

    OdpowiedzUsuń
  2. Rewelacja, muszę mieć tę grę! Ptaszki mi ćwierkają za oknem, a ja na razie rozróżniam tylko nie wielu. To świetna umiejętność, wiedzieć kiedy jaki ptak śpiewa.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.