czwartek, 6 czerwca 2019

Akceptuję, co czuję - ćwiczenia dla dzieci i rodziców

Sfera emocjonalna u dzieci ciągle się rozwija. Należy dążyć przede wszystkim do poznawania swoich odczuć i do ich zaakceptowania. Seria książeczek Wydawnictwa Egmont: Akceptuję, co czuję świetnie wspomoże nas w tym temacie.

Tytuł: 
Moje emocje. Akceptuję, co czuję
Autor: Isabelle Filliozat, Virginie Limousin
Ilustracje: Éric Veillé

Data premiery: 15.05.2019
Stron: 96


Tytuł: Strach - wróg czy przyjaciel? Akceptuję, co czuję
Autor: Isabelle Filliozat
Ilustracje: Fred Benaglia

Data premiery: 15.05.2019
Stron: 96


Tytuł: Pewność siebie. Akceptuję, co czuję
Autor: Isabelle Filliozat, Violene Riefolo, Chantal Rojzman
Ilustracje: Amandine Laprun

Data premiery: 15.05.2019
Stron: 96
Moja recenzja:

Każda z tych książek to specjalne ćwiczenia dla dzieci oraz dołączony do nich poradnik dla rodzica.

Zaczęliśmy naszą zabawę z emocjami wraz z książką "Moje emocje". Już na wstępie dziecko poznaje siedem podstawowych emocji: smutek, strach, gniew, wstyd, miłość, radość i niesmak. To one będą mu towarzyszyć podczas tych ćwiczeń, ale także w życiu na co dzień. Czas, aby się z nimi oswoić.U nas sprawa emocji to bardzo ważny temat. Moja córka określana jest jako wrażliwa osoba, ale także niedojrzała emocjonalnie. Dlatego bardzo chętnie sięgnęłam po tę pozycję.

Zaczęłam oczywiście od poradnika dla rodziców. Wycięłam wszystkie strony i złożyłam w książeczkę. Po jego przeczytaniu dokładnie przejrzałam zeszyt ćwiczeń.

Zadanie na spokojnie można wybierać każdego dnia. Będą świetnym zaczątkiem do poważnych i ważnych rozmów z naszym dzieckiem. Dla urozmaicenia do książki dołączono specjalne naklejki oraz różne szablony. Mamy tam m.in. koło emocji oraz karty, gdzie można wpisać, co nas dziś zdenerwowało.

Kolej na strach. Sam strach nie jest zły, tylko trzeba go oswoić. Wraz z surykatką  i książka "Strach - wróg czy przyjaciel?" podejdziemy do niego na spokojnie.

Można zacząć od zaznaczenia przez dziecko tego, czego się boi na co dzień. Każde dziecko ma swoje indywidualne strachy, z którymi musi się zmierzyć.Tu także mamy poradnik dla rodzica i specjalne strony z dodatkowymi szablonami. Jest tam termometr do mierzenia strachu oraz spray na potwory. Dziecko wraz z rodzicem nauczy się pokonywać codzienne przeszkody.


Kolejna książeczka to "Pewność siebie" i nad tym zagadnieniem pracujemy także z córką.

Ciekawe ćwiczenia pomogą dziecku przemóc się, uwierzyć w siebie i być bardziej asertywnym.


Zaczynamy od poradnika dla rodzica, a dalej skupiamy się na różnych ćwiczeniach. Do tego specjalne kolorowe naklejki i bony na miłe chwile.

Książeczki przeznaczone są dla dzieci od 5 roku życia. Najlepiej się sprawdzą u 5,6-latków, ale spokojnie możemy popracować na nich także, ze starszymi dziećmi. Wszystko zależy od tego, na jakim poziomie emocjonalnym są nasze dzieci oraz jakie mają troski i smutki.

Emocje towarzyszą nam przez całe życie, są nam potrzebne, ale też warto je dobrze poznać. Wtedy będzie łatwiej się żyło naszym dzieciom.

2 komentarze:

  1. Te książki wydają sie być ciekawie zrobione i zachęcają do pracy z dzieckiem nawet w trudnych sprawach.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.