środa, 29 maja 2019

Piłka nożna - pomocnicy, skrzydłowi i Juventus

Piłka nożna to dynamiczny sport i wydawałoby się, że trudno jest o nim tak po prostu pisać w książkach. Jednak Jarosławowi Kaczmarczykowi i Marcinowi Kalicie idzie to bardzo dobrze. Do kolekcji książek piłkarskich dołączają więc kolejne.

Tytuł: Pomocnicy. Liderzy, asystenci, robotnicy
Autor: Jarosław KaczmarekData premiery: 15.05.2019
Stron: 162Tytuł: Skrzydłowi. Technicy, magicy, indywidualiści
Autor: Jarosław Kaczmarek
Data premiery: 15.05.2019
Stron: 162


Tytuł: Juventus. Drużyna walecznych serc
Autor: Marcin Kalita
Data premiery: 15.05.2019

Stron: 200


Moja recenzja:

W rozdziale "Wojownicy środka pola" dowiadujemy się, że mózgiem drużyny często są wszechstronnie wyszkoleni pomocnicy. To właśnie im poświęcona jest cała książka  "Pomocnicy. Liderzy, asystenci, robotnicy" Jarosława Kaczmarka. 

Poznamy tam wspaniałe historie wyjątkowych zawodników. 

Autor zacznie od Luka Modrić'a urodzonego w Chorwacji. Dowiemy się jak z pastuszka kóz i owiec zmienił się w wyjątkowego piłkarza, który w 2018 roku został Wicemistrzem świata, MVP, Piłkarzem Roku UEFA, Piłkarzem Roku FIFA oraz Zdobywcą Złotej Piłki.


Kolejna historia dotyczy życia Paula Pogba. To francuski piłkarz, którego korzenie sięgają Afryki.

Dalej znajdziemy sylwetki Andrés'a Iniesty, Toniego Kroosa oraz Piotra Zielińskiego. Trudno się oderwać od tych prawdziwych historii. Kolejna książka poświęcona jest roli skrzydłowych. 

To według autora technicy, magicy i indywidualiści. Tu pojawią się kolejne sylwetki znakomitych światowych piłkarzy. Będzie to: Kylian Mbappé, Eden Hazard, Gareth Bale, Neymar i Leo Messi. Mnie najbardziej zainteresował życiorys tego ostatniego.  

Dla lepszego obrazu każdy rozdział zakończony jest wypowiedzią znanego trenera. Andrzej Strejlau wypowiada się na temat tych wyjątkowych zawodników.

Jakiś czas temu pisałam o książce Real. Królewska drużyna. Kluby wszech czasów oraz o FC Barcelona. Więcej niż futbol. To dwie wielkie i światowe drużyny. Dziś natomiast przychodzę z pozycją o drużynie walecznych serc Juventus.

To książka przedstawiającą historię klubu, który powstał w 1897 roku na ławce w Turynie. Tak właśnie z marzeń włoskich licealistów narodził się Juventus Turyn. Iuventus to po łacinie "młodość" - założycielami byli chłopcy, którzy nie mieli jeszcze nawet 20 lat.

Poznamy tam nie tylko historię powstania tego klubu. Pojawia się tam wiele sylwetek znanych piłkarzy, choćby sławni bramkarze: Combi, Zoff, Buffon. Tego ostatniego w klubie zastąpi nasz polski piłkarz Wojciech Szczęsny.

W rozdziale "Nasi też grali z Juventusem" znajdziemy opisy meczów w europejskich pucharach stoczonych pomiędzy Juventusem a polskimi zespołami. 

Nie zabraknie tam wielu ciekawostek, historii strojów, ewolucji herbu Juventusu, czy na koniec informacji o Akademii Juventusu, która zawitała także do Polski.


To naprawdę spora dawka informacji o Juventusie. Na pewno świetna lektura dla każdego fana tego klubu, ale także dla każdego fana piłki nożnej. Książkę możemy czytać razem z kilkuletnimi chłopcami, mogą ją czytać nastolatkowie, ale także i dorośli ludzie fascynujący się futbolem.

Całość opatrzona została wspaniałymi zdjęciami pokazującymi codzienne zmagania klubu.

Za chwilę mamy Dzień Dziecka. Myślę, że te książki mogłyby posłużyć jako fajny prezent z tej okazji. Jak uważacie?

2 komentarze:

  1. Ale super! Wszyscy fani piłki nożnej byliby zachwyceni takimi pozycjami czytelniczymi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tematyka nie dla nas (ja czasem oglądam mecze ale Dusia tylko wtedy jak przy okazji może dłużej posiedzieć) ale napewno nie jeden mały Fan znajdzie się ;-)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.