wtorek, 16 października 2018

"W zdrowym ciele zdrowy mózg" Anders Hansen

Obecnie coraz częściej myślimy, aby żyć zdrowiej. Można się lepiej odżywiać, ale ważny jest też ruch fizyczny. Jakie ma znaczenie dla naszego mózgu taka aktywność, możemy dowiedzieć się właśnie z poniżej książki.Tytuł: W zdrowym ciele zdrowy mózg
Autor: Anders Hansen
Rok wydania: 2018
Stron: 256
Wydawnictwo Znak


Moja recenzja:

Hasło "ruch to zdrowe" chyba zna każdy. Jednak jaki wpływ ma na nasz mózg, nie jest już dla nas takie jasne. Anders Hansen - szwedzki psychiatra próbuje nam to wyjaśnić, opisując, jakie aktywności fizyczne mogą poprawić nam samopoczucie oddziaływając na nasz mózg.

Książka jest podzielona na dziesięć rozdziałów. Pierwszy z nich mówi o plastyczności naszego mózgu. Kolejne wymieniają konkretne zalety ruchu fizycznego, a dokładnie ich wpływ na mózg. Przewija się tam wiele naukowych pojęć, ale jest napisana zrozumiałym językiem dla większości czytelników.


Ta książka to próba przekonania czytelnika, że ruch nie tylko przyczyni się do poprawienia sylwetki. W poszczególnych rozdziałach autor udowadnia nam, na co konkretnie ma wpływ. Robi to przedstawiając nam przykładowe badania i wskazuje na konkretne zmiany, jakie są osiągane przy wzroście tętna spowodowanym wysiłkiem fizycznym. Walka ze stresem, wpływ na koncentrację, na pamięć to tylko niektóre zalety biegania wymieniane przez Hansena. Ta pozycja na pewno zachęca do ruchu każdego. Sport dzieciom pozwala się lepiej skoncentrować, dorosłym zawalczyć z codziennym stresem, a seniorom bronić się przed demencją.

Autor jednak nie ogranicza się do opisania badań, ale także podaje konkretny przepis na usprawnienie ludzkiego mózgu. To właśnie tam dowiemy się, że regularne bieganie trzy razy w tygodniu po 20-45 minut może mieć zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Myślę, że adresatem tej książki powinni być ludzie, którzy więcej siedzą za biurkiem niż się ruszają i ciągle szukają wymówek przed wszelkimi aktywnościami. To lektura dla jeszcze nieprzekonanych, że "ruch to zdrowie".2 komentarze:

  1. Wydaje mi się w takim razie, że to nie jest książka dla nie. Nie trzeba mnie przekonywać, że ruch to zdrowie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli biegasz regularnie to nie, no chyba, że jesteś ciekawa jakie procesy zachodzą w organizmie po takiej dawce sportu.

      Usuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.