niedziela, 14 października 2018

Strrraszna historia... Rzymianie, Wikingowie, średniowiecze

Wydawnictwa starają się tworzyć książki, aby zachęcić do ich czytania czytelnika w każdym wieku. Myślę, że seria książek "Strrraszna historia" może spodobać się szczególnie chłopcom, którzy interesują się historią.

Na pierwszych stronach każdej z książki tej serii znajdziemy kalendarium, czyli wypisane najważniejsze daty i wydarzenia związane z danym plemieniem czy narodem. Do tego pojawiają się ciekawe i śmieszne rysunki w formie mini komiksów. To świetna lekcja historii w skrócie.

Nieco dalej mamy też różne testy i pytania do przemyślenia, które sprawdzą wiedzę każdego czytelnika. Dziecko ma okazję poznać te narody jako okrutne, ale w dość zabawny sposób.


Tytuł: Ci wredni Rzymianie /To okropne średniowiecze /Ci okrutni Wikingowie
Autor: Terry Deary
Ilustracje: Martin Brown
Seria: STRRRASZNA HISTORIARok wydania: 2018
Stron: 128
Wydawnictwo Egmont

Nie zabrakło tam też opisów najpotężniejszych władców. 

W historii o Rzymianach znajdziemy: Juliusza Cezara, Tyberiusza, Kaligulę, Klaudiusza i Nerona. Oprócz dat ich panowania poznamy ich ulubione powiedzonka, najpaskudniejsze zwyczaje, najwredniejsze postępki i niestety nędzny koniec. Śmierć każdego z nich to właśnie jedna ze strasznych historii odzwierciedlająca jak wyglądało rządzenie takim krajem jak Rzym.

Na pewno młodego czytelnika zaciekawi, jak wyglądała rzymska szkoła oraz liczne gry i zabawy. Mowa tam będzie także o ich jedzeniu, religii i przesądach.

Średniowiecze
W książce o średniowieczu dowiemy się jak niemili byli Normanowie, jak zachowywali się okropni Andegaweni i jak żyli paskudni Lancasterowie

Wtedy stosowano wymyślne i okrutne kary dla fałszerzy, złodziei i żebraków, które autor raczył szczegółowo opisać na kartach tej książki.

Niewiasty miały niewiele do powiedzenia, ale poznamy także słynną Joannę d'Arc.

O czym jeszcze strasznym mowa w tej pozycji? Oczywiście o zarazach, magicznej medycynie, upuszczaniu krwi. A z jadła poznamy przepisy na kapuśniak i pudding różany.

Wikingowie
Autor pokazuje tu czytelnikowi, jak żyli i myśleli prawdziwi Wikingowie. Dowiadujemy się też jak pisali. Poznajemy ich pismo, czyli runy.

Jedną z ciekawostek na ich temat jest kwestia imion, które wywodzą się od zwierząt lub bogów.

Kobiety mogły się rozwieść, mogły domagać się ziemi na własność i otrzymywały od mężów posag pieniężny. Oczywiście miały też wiele zakazów.

Moja córka określiła te książki jako chłopięce. Ja także myślę, że bardziej spodobają się chłopcom, zwłaszcza okrutne opowieści i straszne żarty. Przyznam jednak, że sama też czytałam fragmenty z dużym zainteresowaniem. Formuła nieco straszna jak tamte czasy, ale też mnóstwo wiedzy na ich temat.

Jak myślicie, komu byście polecili takie historie?

2 komentarze:

 1. Też mi się wydaje, że to książki bardziej adresowane do chłopców. Chociaż ja chętnie po nie sięgałam jako młoda nastolatka, więc to chyba też kwestia zainteresowań.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest wiele dzieci, które lubią takie ciekawostki, a czy to chłopcy,czy dziewczynki, to już bez różnicy.

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.