piątek, 19 października 2018

"Montessori dla każdego" Małgorzata Ceremuga

Jestem zdania, że warto z dzieckiem robić coś w domu. Coś, czyli coś co pozwoli się mu wszechstronnie rozwijać. Tym razem zaprezentuję Wam ćwiczenia, które pomogą dziecku samodzielnie odkrywać świat.


Tytuł: Montessori dla każdego
Autor: Małgorzata Ceremuga
Rok wydania: 2018
Stron: 224
Wydawnictwo Znak emotikon

Moja recenzja:
„Uczyłam się dziecka. Wzięłam to, co dziecko mi przekazało i wyraziłam to. Tak powstała metoda zwana metodą Montessori.”  
Maria Montessori
Metoda Montessori to system wychowawczy dzieci, który został stworzony przez autorkę powyższego cytatu na początku XX wieku. To proces samouczenia się dziecka, ale ku temu muszą być stworzone odpowiednie warunki. Również materiał, miejsce, rodzic/nauczyciel muszą w tym wspierać małego człowieka.

Początek książki to wprowadzenie w świat Montessori. Tam dowiadujemy się, kim była Maria Montessori, jak wyglądała pierwsza szkoła Montessori i kiedy ta metoda pojawiła się także w Polsce. Aż w końcu poznajemy podstawowe założenia tego systemu.

Dalej przechodzimy już do konkretnych ćwiczeń. Każda kolejna kartka, to polecenie i zadanie do wykonania przez dziecko. Oczywiście, jeśli będzie nim zainteresowane.

Znajdziemy tam kartki z dużymi znakami graficznymi. Naukę figur rozpoczynamy nie tylko od wzrokowej obserwacji, ale także od dotyku. Wystarczy np. trójkąt wysmarować wewnątrz klejem i obsypać piaskiem bądź innym sypkim materiałem.

To samo robimy z każdą cyfrą czy literą. W ten sposób dziecko poznaje znaki za pomocą kilku zmysłów. Z doświadczenia wiem, że to naprawdę działa. Kiedy uczyłam córkę czytać, to pewne różnice w sylabach zauważyła, dopiero gdy nabrały trójwymiarowego wyglądu. Tu mamy akurat litery pisane, ja wolę poznawanie w sylabie, ale to już zależy od dziecka, co będzie dla niego lepsze.

Pojawiają się także zadania uczące czytać, pisać i liczyć. Są też pojęcia związane z przeciwieństwami, długościami, porami roku, żywiołami.

Nie zabrakło także geografii i przyrody oraz kosmosu. Ta książeczka zapewnia wszechstronny rozwój dziecka. Nie ma tam zagadnień ważniejszych i mniej ważnych. Dziecko funkcjonuje od pierwszych swoich dni we wszechświecie, dlatego powinno go dobrze poznać.

Te ćwiczenia dedykowałabym już dla maluszków. Naukę kształtów spokojnie mogą zacząć dzieci już 2/3-letnie. Każdy z tematów natomiast należy dobrać do możliwości dziecka i jego aktualnych zainteresowań. Wykonując polecenia z książki, dziecko nie tylko zdobywa nową wiedzę, ale także rozwija koncentrację, pamięć i ćwiczy małą motorykę.

To książka, która może służyć jako coś w rodzaju podstawy do stosowania w swoim domu metody Montessori. Oczywiście nie należy się ograniczać do ćwiczeń zawartych w książce, bo dla rozwoju dziecka w tym systemie konieczna jest też obserwacja świata, ale na początek będą bardzo przydatne.

Osobiście w domu korzystam tylko z nielicznych elementów edukacyjnych tej metody, ale takie ćwiczenia niezależnie od stosowanych metod świetnie wpłyną na rozwój dziecka.

4 komentarze:

  1. mam juz jedna ksiazke montessori i chtnie kupie nastepna :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna pozycja do przeczytania. Nie wiem czy macie w swoich okolicach szkoły Montessori, my mamy i muszę powiedzieć, że strasznie szczęśliwe te dzieci są :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.