środa, 24 maja 2017

Basia uczy i bawi

Seria Basia to wiele książek dla najmłodszych. Ich wyjątkowość polega na tym, że uczą zawsze czegoś ważnego w przystępny sposób.Tytuł: Basia i biblioteka 
/Basia i przyjaciele. Titi
Autor:
Rok wydania: 2017
Stron: 24
Wydawnictwo Egmont
Moja recenzja:

Książki są oprawią w twardą oprawę. Liczą zaledwie 24 strony, gdzie prawie na każdej z nich znajduje się ilustracja. Choć twarze są namalowane w prosty sposób, to świetnie przedstawiają emocje każdego z bohaterów.


"Basia i przyjaciele. Titi" to książka naprawdę wyjątkowa. Opowiada o czarnoskórym koledze Basi, który na spacerze spotyka się z niemiłym zachowaniem obcej mu osoby. Rasistowskie odzywki tego jegomościa nie są jednak rozumiane przez dzieci. Przedszkolaki uczą tu prawdziwej tolerancji i przyjaźni. Książka w prosty sposób pokazuje co to jest tolerancja i jak ważna jest na co dzień. 

Przy tej lekturze warto porozmawiać o innych narodowościach, kolorze skóry, ale też ogólnie o wyglądzie ludzi. Dziecko powinno wiedzieć, że inność jest naturalna i nic w tym złego ani dziwnego.   
 
Tematyka świetnie nam się obecnie wkomponowała w życie, bo niedawno w przedszkolu w odwiedziny przyszły dzieci pochodzące z Chin, które gościły w szkole w ramach jakiejś wymiany uczniów. Inny wygląd nie przeszkadzał w żaden sposób we wspólnej zabawie.


Druga książeczka opowiada o bibliotece, ale i nie tylko. Basia i jej przedszkolni koledzy mają się tam wybrać następnego dnia. Dziewczynka bardzo to przeżywa i nie może się doczekać. Na miejscu czeka na nich pani bibliotekarka oraz pani Róża - autorka książek, która ma poprowadzić z dziećmi warsztaty. Czytelnik wraz z przedszkolakami uczy się kim jest pisarz, a dalej w jaki sposób może powstać bohater książki. W książce dzieci mają za zadanie namalować i opowiedzieć o swoim bohaterze, a my to samo możemy zrobić podczas czytania ze swoim dzieckiem.

Są to książki, które naprawdę warto czytać wspólnie ze swoimi maluchami i starszakami.
 
Znacie już Basię?

3 komentarze:

  1. Fajne książeczki dla maluchów :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znamy tych książeczek ale wieczorne czytanie uwielbiamy,najczęściej teraz korzystamy z biblioteki wypożyczając książki .

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.