piątek, 5 maja 2017

"Opowieści biblijne dziadzia Józefa"

Maj kojarzy mi się z okresem Komunii Św. stąd dziś będzie o książkach, które świetnie pasują do tej okazji. Nawet myślę, że nadają się na prezent komunijny.


Tytuł:
Opowieści biblijne dziadzia Józefa I ST 
/Opowieści biblijne dziadzia Józefa 4 - NT
Autor: Lidia Miś
Ilustracje: Ewa Ludwikowska, 
Jolanta Ludwikowska
Rok wydania: 2017
Stron: 104
Wydawnictwo DREAMS
Autorka wspomina swoje dzieciństwo, prawdziwych krewnych, a przede wszystkim ukochanego dziadka Józefa, wiejskiego gawędziarza, który żył w przysiółku Domaradza, Porębach, na Podkarpaciu.

W pierwszym tomie Opowieści biblijnych przybliżone zostały historie Starego Testamentu, takie jak: stworzenie świata, Abraham ojcem narodów, synowie Jakuba i siła Samsona.

Do drewnianego domku dziadków przyjeżdża gromada wnucząt, aby spędzić zimowe ferie. Podczas zabaw na śniegu, kuligu, świętowania Dnia Babci i Dziadka oraz innych wydarzeń dziadzio w sposób przystępny dla dzieci opowiada i wyjaśnia prawdy biblijne zawarte w Dziejach Apostolskich i Apokalipsie według św. Jana.


Moja recenzja:

Są to książki idealne na okresy przedświąteczne, przygotowujące do Świąt katolickich takich jak: Boże Narodzenie i Wielkanoc. Ale oczywiście nie tylko, bo warto naszym dzieciom i na co dzień tłumaczyć Słowo Boże.

Pierwsza część nawiązuje do Starego Testamentu. Ale zanim dojdziemy do historii biblijnych pojawia się Lidzia i Kasia. Siostry, które jadą w odwiedziny do swojej rodziny w Porębach. Tam mieszka też dziadzio Józef, który opowie im (oraz czytelnikom) m.in. o Stworzeniu świata, o Synach Jakuba czy o Abrahamie. Każda opowieść wpleciona jest w codzienne perypetie dzieci.Czwarty tom to natomiast Dzieje Apostolskie i Apokalipsa św. Jana. Tutaj dziadzio Józef opowiada o Zesłaniu Ducha Świętego i o Apokalipsie. Ale tu także nie odbywa się to tak zwyczajnie, ale zawsze w nawiązaniu do jakiegoś zdarzenia rodzinnego. Tym razem dzieci wpadają w odwiedziny z okazji Dnia Babci i Dziadka, a także ferii zimowych. Taki klimat pojawia się właśnie pomiędzy biblijnymi opowieściami.
Atutem książek są oczywiście także barwne ilustracje. Obrazują one zarówno rodzinę dziadzia Józefa, jak i postacie biblijne oraz ich losy. To lektury na wiele dni, wiele wieczorów, bo warto nie tylko czytać je dzieciom, ale także o nich wspólnie rozmawiać.

Myślę, że warto także takie książki mieć w swojej biblioteczce.

8 komentarzy:

 1. Coraz więcej jest takich ksiązeczek o tej tematyce przybliżających tematy religijne. I fajnie, bo nauka staje się i w tej kwestii milsza.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pewnie, że warto mieć takie książki. Jak najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam podobne jak byłam dzieckiem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kupiłam podobną mojej córce kilka lat wcześniej, piękne ilustracje są w takich książkach

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowne wydania, moja córka uwielbiała opowieści biblijne dla dzieci. Mieliśmy wersję z pytaniami po każdym fragmencie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dobry prezent. Same nigdy takich opowieści nie dostałyśmy i szkoda :/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.