sobota, 25 maja 2024

"Zaplątani w sieci" Elżbieta Jodko-Kula

Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki dla nastolatek. Myślę, że warto podsunąć ją swoim nastoletnim dzieciom.Tytuł: Zaplątani w sieci

Seria: Young adult

Autor: Elżbieta Jodko-Kula

Stron: 208

Rok wydania: 2024

Wydawnictwo HarperCollins

Moja recenzja:

W książce poznajemy historię dziewczyny Kamili. To ósmoklasistka, której mama wyjechała do pracy w Irlandii. Zostaje ona pod opieką babci, która nie potrafi trafić do dziewczyny. Kamila po koleżeńskim hejcie całkowicie odcina się od realnego świata i gubi się w sieci. Pozostałymi bohaterami są: Majka i Franek. Mimo że nastolatki nie mają ze sobą bliskich kontaktów, to jednak ich losy się splatają. To właśnie od nich będzie zależeć, czy Kamili uda się pomóc.

Książka porusza kilka ważnych tematów dotyczących szczególnie nastolatków, ale nie tylko. Świat bohaterów tej powieści kręci się głównie wokół internetu, czyli w sieci. Tu pojawia się pierwszy problem: hejt. Z tym zjawiskiem mierzymy się w internecie na co dzień. Każdy, kto jest aktywny w social mediach, na pewno zauważył sporo komentarzy o takim charakterze. Nawet nam dorosłym ciężko jest poradzić sobie ze szkalującymi opiniami w sieci, a co dopiero ma zrobić nastolatek.

Drugi poruszony problem to uzależnienie od internetu, które czyha na każdego z nas. Tak łatwo przenieść swój świat i wszystkie relacje do świata wirtualnego. 

Oprócz ciekawej historii znajdziemy w książce kilka cennych wartości, takich jak: wrażliwość na los innych, empatia, brak obojętności.

To bardzo mądra powieść, która pokazuje nastolatkom, jak radzić sobie z hejtem i gdzie szukać pomocy. 

Warto też wspomnieć, że książka ta została nagrodzona w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.