poniedziałek, 5 sierpnia 2019

Akademia mądrego dziecka. Bobas odkrywa naukę

Jeśli uważacie, że dla Waszych bobasów nauka kolorów i nazw zwierząt to za mało, to koniecznie sięgnijcie po nową serię Akademii mądrego dziecka: Bobas odkrywa naukę.

Tytuł: Grawitacja!
Energia odnawialna!
Termo-dynamika!
Fizyka kwantowa!


Autor: Ruth Spiro
Ilustrator: Irene Chan
Data premiery: 17.07.2019
Stron: 10
Wydawnictwo Egmont

"Książki z serii Bobas Odkrywa Naukę przedstawiają skomplikowane zagadnienia naukowe oczami dziecka. Dziecko przez zabawę, codzienne czynności poznaje prawa fizyki czy matematyki. Książki wpisują się w modny nurt edukacji STEM, która składa się takich dyscyplin jak: nauki przyrodnicze (Science), technologia (Technology), inżynieria (Engineering) i matematyka (Math). STEM ma rozwijać od najmłodszych lat zainteresowanie przedmiotami ścisłymi.

Moja recenzja:

Póki nie trafiłam na te książki, nie miałam pojęcia, że można dzieciom w tak łatwy i ciekawy sposób przedstawić prawa fizyki oraz wiedzę z innych ważnych dyscyplin naukowych.

Zacznijmy od "Grawitacji!". Na pierwszych stronach pojawia się nam bobas, który upuszcza kluseczkę. "Dlaczego kluska spada? Ponieważ istnieje grawitacja."

To kartonowa książeczka dla najmłodszych, którą możemy oglądać razem z dzieckiem. Czytać, pokazywać, uczyć i wyjaśniać. W prosty sposób dziecko poznaje, na czym polega grawitacja. Do tego razem poznajemy różne wyrażenia dźwiękonaśladowcze.


Kolejna książeczka to "Energia odnawialna!". Tym razem nasz dzidziuś to mała dziewczynka. Na pierwszych stronach następuje porównanie ciepłego kocyka otulającego bobasa do powietrza otaczającego Ziemię. W ten sposób dziecko poznaje, co to jest powietrze, a następnie czym są gazy cieplarniane. Chociaż to wszystko brzmi bardzo skomplikowanie, to na kartach książki wygląda o wiele prościej. 

Na koniec dzidziuś uczy się, jak można dbać o naszą planetę.

Następna książka to "Fizyka kwantowa!". Tutaj pojawia się kolejny dzidziuś, tym razem w towarzystwie małego i sympatycznego kotka. To właśnie on pokaże dziecku, że może jednocześnie spać i nie spać.

Ostatnia część to "Termodynamika!". Mały dzidziuś w czerwonej czapeczce wita się ze słońcem, dzięki któremu jest mu naprawdę ciepło. Słońce świeci także na drzewo, dostarcza mu energii, aby się rozwijać. "Wszystko, co żyje, bierze energię ze słońca".

Każda z książek to krótka historyjka, w której występuje jeden mały dzidziuś. Kolorowe i sympatyczne ilustracje powinny spodobać się dzieciom. Historyjki są krótkie, takie w sam raz dla maluszków. Wszelkie dodatkowe podpisy i schematy na pewno przydadzą się rodzicowi, który również swoimi słowami pomoże dziecku poznać otaczający go świat. Nie chodzi tu o poznanie ścisłych definicji, ale zachęcenie maluszka do odkrywania czegoś nowego każdego dnia.

Wspaniałe małe książeczki o wielkich ideach.

1 komentarz:

  1. Takie książeczki z pewnością ułatwiają tłumaczenie dziecku niektórych zjawisk :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.