niedziela, 16 grudnia 2018

Świat kobiet, czyli ART Egmont o kobietach nauki i sportu


Literatura dla dzieci powinna uczyć także historii o ważnych osobach. Kobiet, które zmieniły świat lub miały znaczący wpływ na jego przemiany, jest sporo. Niestety publikacji na ich temat już tak wiele nie mamy. Wydawnictwo ART Egmont pokusiło się o pokazanie młodszym czytelnikom ważnych postaci (kobiet) nauki i sportu.

Tytuł: 
ART. Kobiety i nauka. One zmieniły świat
ART. Kobiety i sport. One grały, by wygrać
Autor/Ilustrator: Rachel Ignotofsky
Tłumaczenie: Paulina Błaszczykiewicz
Data wydania: 2018
Stron: 128
Wydawnictwo ART Egmont


"Kobiety i nauka..." to lista wielu wspaniałych pań. 

Pierwszą z nich jest Hypatia, która żyła w latach 350/370-415. Zajmowała się matematyką i astronomią. Dzięki swojemu ojcu mogła rozwijać te dyscypliny naukowe, co czyniła z wielkimi sukcesami.

Nie zabrakło także polskiego akcentu, jaki stanowi Maria Składowska-Curie. Nasza słynna fizyczka za odkrycie radioaktywności zdobyła Nagrodę Nobla w 1903 roku (wraz z mężem). W dziedzinie chemii została uhonorowana Noblem także w 1911 roku za odkrycie polonu i radu. Na jednej ze stron znajdziemy jej wspaniały cytat: "Nauczyłam się, że droga postępu nie jest ani krótka, ani łatwa".

Książka przedstawia 50 wybitnych kobiet. Autor każdej z nich poświęca dwie strony. Jedna z nich to życiorys opisujący przede wszystkim najważniejsze jej osiągnięcia, druga strona to jej portret wraz z ciekawymi infografikami.


"Kobiety sportu..." to także 50 niezwykłych pań. To przede wszystkim mistrzynie, olimpijki, ale także pionierki poszczególnych dyscyplin sportu. 

Kobiety, aby osiągać sukcesy w sporcie, najpierw musiały wywalczyć sobie możliwość udziału w zawodach sportowych. W pierwszych igrzyskach olimpijskich (około 766 p. n.e) nie mogły występować, a mężatki nie mogły ich nawet oglądać.

Poznajemy jako pierwszą łyżwiarkę figurową Madge Syers, która jako pierwsza kobieta wzięła udział w mistrzostwach świata w 1902 roku. Oprotestowano jej start, ale udało jej się wyjść na lód i zająć drugą lokatę. To dzięki niej kobiety zaczęły rywalizować w tym sporcie.

Kolejne panie to zwyciężczynie m.in. w: kolarstwie, strzelectwie, alpinizmie, sprincie, kulturystyce, koszykówce...
Na pochwałę zasługuje samo wydanie tych książek. To duże księgi w twardej oprawie. Kartki są dość grube i różnokolorowe. Ilustracje na pewno zaciekawią i pozwolą na łatwiejsze wyobrażenie sobie czasów, w których żyła każda z kobiet.

To książki, które szczególnie polecam dziewczynkom. Pozwolą im nie tylko poznać historie ważnych kobiet, ale pokażą każdej z nich, że świat stoi przed nimi otworem. Te egzemplarze trafią jako prezent na święta, pod choinkę dla mojej 10-letniej bratanicy. Myślę, że spędzi z nimi wiele owocnego czasu. 

11 komentarzy:

 1. Kobiety to jednak mają tę moc ;-). A tak bardziej serio to podobają mi się te książki... chyba nawet kupiè Córci ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Te książeczki wyglądają na prawdę na ciekawe i jak będę miała córkę, albo siostrzenicę to pewnie je zakupię dla nich;). Póki co u mnie w rodzinie rodzą się jak na razie same chłopaki ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja córka lubi sport, na pewno ta książka by ją zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam jeszcze tej książki, ale mam zamiar zagłębić się w jej treść ;-) Swoją drogą design każdej strony przykuwa oczy ;-)
  Pozdrawiam!
  Blog modowy Zoiomoda

  OdpowiedzUsuń
 5. Super książki! Bawią i uczą zarazem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam takie książki z konkretną dawką wiedzy! Nie tylko dla dzieci, ale i też dla dorosłych :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.