środa, 12 grudnia 2018

Karta pamięci microSDXC SanDisk Ultra

Jeśli jesteśmy posiadaczem smartfona, to na pewno przyda nam się ładowarka stacjonarna, kabel do komputera, ładowarka samochodowa. Ja mam też do swojego telefonu dodatkowy obiektyw szerokokątny z możliwością robienia zdjęć makro i tzw. fish eye. Nieodłącznym elementem mojego smartfona jest też dodatkowa karta pamięci. Mój telefon dotykowy w dodatku nie jest najnowszy ani najdroższy, więc posiada niewiele pamięci wewnętrznej. Na szczęście dodatkowy slot na kartę umożliwia mi jej rozszerzenie. Tym razem wybrałam produkt marki SanDisk:
Karta Pamięci Micro SDXC 64GB SANDISK Class 10 UHS.Dane techniczne:

Prędkość odczytu: do 80 MB/s*
Nagrywanie: Ful HD video (1920x1080)
Pojemność: 64 GB
Klasa : class 10
Producent: SanDisc International

Miejsce zakupu: www.4gsm.pl

*prędkość zapisu jest niższaMój telefon służy mi bardzo często do robienia zdjęć i nagrywania filmów. Obecnie już rzadko do plecaka na wycieczkę wkładamy nasz aparat fotograficzny. Wolę jednak ograniczyć bagaż do rzeczy niezbędnych, zwłaszcza gdy mamy zamiar wędrować przez cały dzień po górskich szlakach. Dlatego pojemna karta pamięci w moim telefonie jest obecnie dla mnie priorytetem. Swoją starą oddałam córce, bo miała zaledwie 1 GB. Wybrana przeze mnie karta pamięci SanDisk ma pojemność nominalną 64 GB. Nie jest mi potrzebna na razie aż tak wielka pamięć, ale tak naprawdę to nie mamy tyle GB-ów do wykorzystania**. Jest to w przypadku tej karty dokładnie 59,46 GB. 

**producenci dysków traktują 1 GB jako 1 000 000 000 bajtów (miliard), natomiast według systemu dwójkowego 1 GB to 1 073 731 824 bajtów, stąd podobno powstaje ta różnica.


Nie ma co się rozpisywać nad opakowaniem. Mamy tu kartonik z dokładnym opisem. Sam montaż i instalacja karty również przebiegły bezproblemowo. 

Jest to oczywiście karta class 10, czyli prędkość zapisu to 10 MB/s transferu minimalnego. Można znaleźć jeszcze w sprzedaży zwłaszcza internetowej karty wcześniejszej generacji (class 2, 4, 6), które kosztują o wiele mniej niż karty nowej generacji. Jednak tam prędkość zapisu jest mniejsza i już niewystarczająca, więc nie opłaci nam się taka oszczędność. 

Moja karta gwarantuje prędkości zapisu i odczytu o wiele większe. Zapis UHS-I oznacza maksymalną prędkość odczytu do 104 MB/s. Nie ma co tu odszyfrowywać, producent w opisie mówi o prędkości przesyłania danych do 80 MB/s, to naprawdę sporo. Użytkując tę kartę nic mi się "nie krzaczy", nie zawiesza. Zdjęcia zapisują się płynnie bezpośrednio do pamięci zewnętrznej. To samo jest z filmami w jakości HD. Teraz mieści mi się także moja playlista, którą odtwarzam bezproblemowo.

Niektórym może brakować w tym produkcie symbolu A1. Jest to dość nowe oznaczenie, ale może być istotne przy obsłudze nowoczesnych smartfonów. Karty z tym znakiem muszą obsługiwać przynajmniej 500 operacji wejścia i wyjścia w ciągu sekundy, pozostałe karty nawet bardzo drogie obsługują ich zazwyczaj zaledwie kilkadziesiąt. Ja na razie nie mam aż takich wymagań co do swojego sprzętu, ale jak widać powyżej, nie jest to nośnik dla każdego. Jeśli pokuszę się o nowszy telefon, to może pomyślę o nowszym nośniku pamięci.

Do karty nie został dołączony adapter. Mnie osobiście nie jest on do niczego potrzeby, bo kartę używam jedynie w swoim telefonie. Dane natomiast najczęściej przegrywam przez kabel USB podłączany bezpośrednio do komputera. Poza tym mam też czytnik kart, który wyposażony jest w specjalne wejścia, gdzie jest też miejsce na kartę microSD. Oczywiście jeśli ktoś chce tej karty używać do czegoś innego, np. do aparatu fotograficznego, to wówczas taki adapter zamieniający kartę microSD na SD będzie pewnie koniecznością. Ja akurat mam kilka takich w zapasie i więcej mi nie trzeba.

Ta karta SanDisk jest wodoodporna, odporna na wstrząsy, odporna na promieniowanie rentgenowskie oraz wytrzymała na temperaturę. Oczywiście nie ma co z nią szaleć, bo według producenta ona przetrwa zarówno na basenie, jak i na pustyni, gorzej jednak może być z naszym sprzętem, który nie posiada tych wszystkich właściwości.

Gwarancja udzielana przez sprzedawcę to 12 miesięcy. Na opakowaniu znajduje się natomiast informacja o 7-letniej gwarancji producenta. W Niemczech niektóre produkty SanDisk posiadają aż 30-letnią gwarancję. Może to świadczyć o najwyższej staranności w zachowaniu wysokiej jakości ich produktów. 

Na stronie producenta www.sandisk.com możemy zarejestrować nasz produkt i w łatwy sposób uzyskać pomoc techniczną. Poza tym oferuje nam kompatybilną aplikację  SanDisk Memory Zone, którą możemy pobrać w Google Play. Dzięki temu programowi możemy kopiować dane z naszego smartfona i nimi zarządzać (przenosić, kopiować, zmieniać nazwy). Łatwiejsze jest tu także tworzenie kopii zapasowej.

Kupując karty pamieci, zwracajcie uwagę też na ich oryginalność. Niestety jest wiele podróbek, dlatego ważne jest też miejsce, gdzie nabywamy taki przedmiot. Szkoda by było stracić nasze dane z powodu wadliwej karty. Stawiajcie przede wszystkim na znane marki i jakość.

Jestem ciekawa, jaka pamięć Wam wystarcza w Waszych telefonach?

8 komentarzy:

 1. Muszę sobie kupić taką kartę, niestety ciągle mam za mało pamięci :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Profesjonale opisałaś. Ja się nie znam na szybkości zapisu ani na parametrach. Po prostu mówię synowi ,że potrzepuję to i owo do telefonu lub komputera i on mi kupuje.Bo ja taka technologiczna blondynka jestem :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam się średnio, ale nie mam kogo podpytać, wiec sama nieco wygoogluję zawsze ;)

   Usuń
 3. Jakąś tam kartę mam w telefonie ale nawet nie wiem dokładnie jaką :-P

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mam na tyle pamięci dużo w telefonie, że nie potrzebuję takiej karty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie stary model, wiec słabo z tą pamięcią.

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.