sobota, 15 lipca 2017

Ścieżka po koronach drzew

Niedawno na Instagramie pokazywałam Wam zdjęcia z jednej z naszych weekendowych wycieczek. Korzystając z pogody wybraliśmy się do Czech i do nowo tam powstałej atrakcji Stěžki korunami stromů. Czyli jest to ścieżka wśród koron drzew na granicy lasu Karkonoskiego Parku Narodowego.
Trasa znajduje się w Czechach w miejscowości Janské Lázně (Jańskie Łaźnie).

Jak dojechać z Polski do Jańskich Łaźni?
My przekraczaliśmy granicę w Przełęczy Okraj-Malá Úpa. Drogowskaz, który pokazał nam, gdzie skręcić pokazywał napis "Przejście Graniczne" ze strzałką w prawo do góry. Takie typowo polskie oznakowanie. My na szczęście korzystaliśmy z nawigacji, gdzie wpisałam po prostu Janské Lázně i bez problemu tam dotarliśmy. Można też dostać się tam przejeżdżając granicę przez Lubawkę.

Gdy dojechaliśmy do miejscowości docelowej, to skręciliśmy w lewo przy pierwszym znaku informującym, że tam znajduje się Parking stezkakrkonose. Cena to 70 czk. Tam jest także dolna stacja wyciągu. I kantor, jeśli nie zaopatrzyliśmy się w kraju w czeskie korony. Stamtąd prowadziła droga ku atrakcji, która nas interesowała. Nie była oznaczona, ale podążaliśmy najpierw asfaltową drogą w kierunku widocznej nad koronami drzew ścieżki, a potem szliśmy już szlakiem w lesie wraz z innymi turystami. Jednak jeśli chcemy podjechać pod samo wejście, to należało jechać nadal samochodem do góry, tam był kolejny parking.

Jest to obiekt, który został otwarty dopiero 02.07.2017, wszystko jest więc nowe, zadbane. 


Czas otwarcia 
Atrakcja czynna jest cały rok z wyjątkiem 24.12. W sezonie letnim otwarte od 9:30 do 19:00, ostatnie wejście na trasę do godziny 18:00.

Obowiązuje zakaz wchodzenia na trasę z psem, ale są do dyspozycji turystów specjalne budy dla ich pupilów. 

Cennik znajdziemy na szybie kasy także po polsku:
My skorzystaliśmy z: biletu rodzinnego za 560 czk (2 osoby dorosłe + 1-2 dzieci w wieku do 14 lat, kolejne dziecko + 150 czk). 
 • dzieci do lat 3 wstęp bezpłatny, 
 • osoba dorosła 220 czk, 
 • dzieci do 14 lat i osoby starsze powyżej 65 lat, osoby niepełnosprawne 180 czk.
Zwróćcie od razu też uwagę, że przy wejściu są dwie kasy, jedna z lewej strony, druga z prawej. Kartą można płacić tylko w tej po lewej stronie.

Przechodzimy przez specjalne bramki i zaczyna się drewniana trasa. To nie spacer w chmurach, ale spacer pośród drzew Karkonoszy.  Jest to półtorakilometrowa trasa na drewnianych kładkach, prowadząca wśród koron 150-letnich świerków. Ścieżka dociera też pod ziemię, pod korzenie drzew i na 45-metrową spiralną wieżę. Długość całej trasy to 1511 m. Wadą są opisy na trasie, które mamy tu jedynie w języku czeskim i angielskim, choć obecnie więcej tam Polaków niż Czechów. Można podobno skorzystać z jakiejś aplikacji na smartfon.

Wchodzenie nie sprawia trudności, bo jest dość łagodne. Dzięki temu ta ścieżka jest przyjazna dla rodzin z dziećmi w wózkach oraz dla osób niepełnosprawnych. 

Dodatkowymi atrakcjami są specjalne trasy m.in. dla dzieci (rogi adrenaliny) po trudnych kładkach. Widać wtedy też jak jest wysoko.


Wchodzenie było dla mnie bardzo przyjemne i ciekawe. To takie wspinanie się wśród drzew, wśród natury, wśród śpiewających ptaków. Dodatkowo można było nawdychać się świeżego i czystego powietrza. Sama góra to wyjątkowa wieża widokowa. 


Byliśmy w niedzielę, nie było tłumów, każdy mógł przystanąć, popatrzeć na okoliczne szczyty i obejrzeć dalszą panoramę gór. Zdecydowanie polecam tam wycieczkę i jak dla mnie ta akurat konstrukcja nie zakłóca krajobrazu.

Dla niektórych będzie to wysoko... Na szczęście moja rodzina nie ma lęku wysokości.


Można z góry zjechać rurą, to specjalna zjeżdżalnia (Tobogán)

Cena jednego zjazdu to 50 czk za osobę. Bilety należy zakupić w kasie przed wejściem na ścieżkę. My akurat nie korzystaliśmy, ja osobiście wolałam zejść spacerkiem powrotną trasę. Ze zjeżdżalni mogą skorzystać dzieci od lat 6 powyżej 120 cm wzrostu oraz dorośli. 
Toalety darmowe znajdziemy zaraz po wyjściu z trasy. Tam mamy także sklepik z pamiątkami (wiele drewnianych gadżetów, których ceny zaczynają się chyba już od 30 czk, ja zakupiłam jedynie jojo za 50 czk) oraz bar, gdzie można odpocząć, wypić kawę i zjeść.

Na dworze dodatkowa atrakcja dla dzieci, fajny plac zabaw zamontowany także pośród drzew.


Inne atrakcje w pobliżu
Jak wspomniałam wcześniej, znajdują się tam wyciągi, bo jest tam ośrodek narciarki. W zimie są trasy zjazdowe. Latem można skorzystać z kolejki gondolowej i wjechać na Czarną Górę (Cerna Hora) o wysokości 1299 m n.p.m. Ceny biletów rodzinnych to 500 - 570 czk (2+1 - 2+2).
To widok z wieży widokowej na tę właśnie kolejkę.
Warto też udać się do samego miasteczka. Jańskie Łaźnie to miejscowość uzdrowiskowa. W centrum znajduje się deptak, my trafiliśmy akurat na koncert czeskiej orkiestry na żywo. 

Jest tam też kranik, gdzie ludzie nalewali wodę do swoich butelek. Polecam też w pobliżu lody kręcone, miały świetny smak, bo były to lody waniliowo-sorbetowe (truskawka). Cena 20 czk za sztukę.

Podobna trasa znajduje się w Lipno, ale ta jest pierwszą tak blisko granicy z Polską.

Kto był, kto się wybiera?

24 komentarze:

 1. wow robi wrażenie! Sam bym tam wszedł!

  OdpowiedzUsuń
 2. ekstra, fantastyczne widoki, super atrakcja z tą wieżą widokową

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. Jak ktoś potrzebuje ekstremalnych wrażeń ;)

   Usuń
 4. Ekstra! sama chętnie bym poszła tam, uwielbiam tego typu wycieczki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow! Ale super sprawa! Widok niezapomniany :D

  OdpowiedzUsuń
 6. O rety, co za miejsce! Przyznam że słyszę o nim pierwszy raz.

  OdpowiedzUsuń
 7. Strasznie fajne miejsce! Córka oszalałaby widząc tę zjeżdżalnię :) Bedę pamiętać o tym miejscu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Planujemy, może nawet w ten weekend się uda :D Czy można tam płacić w złotówkach?
  Pryz okazji zapraszam Cię do grupy na fejsie dla blogerów z Dolnego Śląska: https://www.facebook.com/groups/1191153030996506/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ceny w koronach dla wszystkich, ewentualnie kartą.

   Usuń
 9. Nowe,niesamowite miejsce w Karkonoszach, muszę je zobaczyć

  OdpowiedzUsuń
 10. No to już wiem, gdzie młodą zabieram przy najbliższej okazji :)

  OdpowiedzUsuń
 11. A jak jest z bezpieczeństwem na tej atrakcji? Chodzi mi o przebywanie tam z małymi dziećmi. Nie ma ryzyka upadku z wysokości itd.? Proszę o odpowiedź ?

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja byłam i jestem szczerze rozczarowana obsługą :(
  Na stronie internetowej jest informacja, że osoby niepełnosprawne mają wstęp ulgowy, a opiekun gratis. Niestety nie jest to respektowane przy kasie. Pani tylko krzyczała i machała rękami więc żeby nie robić już scen i ja i opiekun zapłaciliśmy pełną cenę.
  Szkoda, bo zepsuło Nam to tylko atmosferę :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo przykro, ja pisząc wpis miałam informację faktycznie, że osoby niepełnosprawne płacą jak za ulgowe bilety.

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.