środa, 21 czerwca 2017

Epos, przypowieść, fantasy... dla dzieci

To co najczęściej czytam mojej córce to oczywiście bajki, pojawiły się czasem legendy, od niedawna jest to także komiks. Tym razem jednak wraz z Wydawnictwem Egmont sięgnęliśmy po całkiem odmienne gatunki literackie, bo pojawił się epos, przypowieść oraz modne fantasy.

Tytuł: Pieśń o sowie
Autor: Jarosław Górski
Ilustrator: Joanna Rusinek
Rok wydania: 2017
Stron: 48
Tytuł: Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Aleksandra Krzanowska
Rok wydania: 2017
Stron: 48
Tytuł: O srebrnej łyżce
Autor: Justyna Bednarek
Ilustrator: Daniel de Latour
Rok wydania: 2017
Stron:48
Moja recenzja:

"Pieśń o sowie" to epos, czyli poemat heroiczny. Całość jest pisana wierszem z wieloma zaskakującymi rymami, więc jej zrozumienie wymaga sporego skupienia. To opowieść o ptakach, które nie poddały się tyrani rządzącemu w lesie Buremu Misiowi. Dzięki swojej mądrości i wielkiej waleczności potrafiły przeciwstawić się drapieżnikom. Może to spoiler mały, ale uprzedzam, że w finale ginie sowa, na co warto przygotować się i naszego młodego czytelnika. To książka, która w tym momencie staje się także okazją do rozmowy o bohaterstwie i poświeceniu. 

Delikatne ilustracje wielu ptaków doskonale uzupełniają tę podniosłą książkę.
"Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów" to książka, która z tych trzech najbardziej spodobała się mojej córce. Feliks podążając za swoją siostrą Gają i sąsiadką trafia do magicznej krainy. Tam zostaje schwytany przez paskudnych goblinów. Kto pomoże mu się uwolnić? Czy pokona goblinów Gaja, może elfka Rowena, pies Niall, a może całkiem ktoś inny? Historia, która rozpoczyna się powoli nabiera dynamizmu wraz z rozwojem akcji. Ciemne ilustracje doskonale odzwierciedlają klimat opowieści fantastycznej. Magiczna kraina, fantazyjne postacie oraz prawdziwa walka dobra ze złem to elementy fantasy, które znajdziecie w tej przygodowej książce.
"O srebrnej łyżce" to przypowieść, czyli opowieść mająca za zadanie przekazać ważną ogólna prawdę. To trudny gatunek literacki do zrozumienia przez moje dziecko i to najtrudniejsza lektura z tych pozycji. Opowiada o stworzeniu świata, a dalej o Dawidzie, do którego rodziny trafiła niezwykła srebrna łyżka. Książkę przeplatają duże dwustronne ilustracje.Te trzy książki dołączyły do posiadanej przez nas książki z serii Poczytaj ze mną "Ząb czarownicy", który należy do kategorii humor. To bardzo fajna okazja, by zapoznać swoje dziecko z różnymi gatunkami literackimi.

http://egmont.pl/

Macie już coś na półkach z tej serii?

8 komentarzy:

 1. Na pewno zapamietam te tytuły, a właściwie od razu zapiszę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książeczki jak zwykle bardzo fajne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią poznałabym z Dusią wszystkie 3 pozycje... A najbardziej chyba "Pieśń o sowie" :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne książeczki teraz robią :))

  OdpowiedzUsuń
 5. To o deszczu i goblinach wybrałybyśmy jako pierwszą :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla najmłodszych bardzo fajne :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.