sobota, 10 lutego 2024

"Drabina" Eugenia Kuzniecowa

Ostatnio brakuje mi czasu na czytanie, ale w końcu udało mi się znaleźć chwilę dla siebie. Stąd ta krótka recenzja książki, która jako pierwsza w tym roku pojawiła się na blogu w moim "Kąciku Czytelniczym Kobiety".
Tytuł: Drabina

Autor: Eugenia Kuzniecowa

Rok wydania: 2024

Stron: 304

Wydawnictwo Znak 

Moja recenzja:

Autorka książki to Ukrainka, która obecnie wraz z rodziną mieszka w Hiszpanii. Swoje osobiste przeżycia związane z emigracją z rodzinnego kraju przelewa na karty tej książki. Pozycja ta doczekała się prestiżowej nagrody "Ukraine of The Year" w 2023 roku.

Książka, choć obyczajowa, nawiązuje do prawdziwej rzeczywistości emigrantów z Ukrainy. Sami bohaterzy dają się lubić, są prawdziwi, emocjonalni, przede wszystkim różni. Główny bohater Tolik mierzy się z wyrzutami sumienia. Jego krajanie walczą teraz w obronie Ukrainy, czy on też nie powinien wrócić i zawalczyć o swoją ojczyznę? To prawdziwa rzeczywistość, z którą mierzy się obecnie wielu Ukraińców na emigracji.

Niby zwykła, nieco zabawna książka, a jednak niosąca w sobie wiele wartości i emocji. Przewijają się tu silne więzi rodzinne, tęsknota za krajem i uczucia miłości. Mimo nawiązań do toczącej się wojny na Ukrainie książkę czyta się szybko i można powiedzieć, że przyjemnie.

Cieszę się, że w tym roku zaczęłam czytanie od tak ciekawej książki. Trafiłam na młodą autorkę, która jednak już potrafi zainteresować czytelnika swoją historią. Naprawdę warto sięgnąć po "Drabinę", by oderwać się od życia codziennego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.