czwartek, 18 marca 2021

Malutki Lisek i Wielki Dzik - najpiękniejszy komiks

Dzisiaj przedstawię Wam serię komiksową, która mnie urzekła już dawno. O kilku częściach wspominałam Wam już na blogu, dziś natomiast zacznę od początku, czyli od Tomu I.

Tytuł: Malutki Lisek i Wielki Dzik

Tam - Tom I

Najdalej - Tom II

Okropieństwo - Tom VI

Seria: KONKURS im. JANUSZA CHRISTY
Scenarzysta /Ilustrator: Berenika Kołomycka

Stron: 48


Moja recenzja:


Na pierwszej stronie pierwszego tomu poznajemy Malutkiego Liska. Żyje sobie samotnie pod swoją jabłonką i jest całkiem szczęśliwy. Niespodziewanie w jego okolicy pojawia się Wielki Dzik, zaburzając całą samotność i dotychczasowy spokój.


"Tam" to poznanie nowych uczuć: tęsknoty, niepokoju, początków przyjaźni. Także tam zwierzątka poznają co to pierwsze spory, ale też dowiadują się, jak ważne jest dawanie sobie wzajemnej otuchy.

Kilka niepozornych ilustracji, niewiele słów, a tak wiele ważnego znajdziemy w tym komiksie. Czy właśnie nie na tym polega życie, aby przemierzać je z kimś, by dzielić się swoimi odczuciami, strachem, czy otuchą? Autorka za pomocą trosk zwierzątek przybliża nam piękno naszego świata.

Piękna prosta historia, która naprawdę urzeka.

I co dalej? Nasi bohaterowie wyruszają razem w nieznane. Tak trafiamy do kolejnego tomu przygód "Najdalej".Mały Lisek i Wielki Dzik ruszają w nieznane, licząc na wielką przygodę. Tu jednak pojawia się strach, mrok, a potem także i nuda. Mały Lisek ma wiele obaw, czuje się zagubiony, poznaje wiele trudności. Natomiast Wielki Dzik jest ciekawy tego, co przyniesie mu ta wspólna podróż. Ma ochotę zobaczyć koniec świata.

Dwa tak różne zwierzątka, odmienne charaktery podążają razem najdalej w swoim dotychczasowym życiu.

Czas na ostatni tom "Okropieństwo". Czy się bać już na sam tytuł? Co może być złe w świecie zwierząt?Okazuje się, że w życiu może pojawić się złość. I co wtedy, gdy padną z ust złe słowa? Co z przyjaźnią? Czy samo przepraszam wystarczy? Jak potoczą się przygody liska i dzika, i co będzie z ich przyjaźnią? 

W tej części nasi bohaterowie poznają kolejne ciekawe zwierzątka. Są to Mała Myszka Koszatka i Wiewiórka. To one pokażą nam, jak istotny jest spokój i cierpliwość. Może być naprawdę okropnie, ale ważne, by wtedy nie być samemu.

Seria Malutki Lisek i Wielki Dzik w XIX Edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku w kategorii komiks otrzymało główną nagrodę. Dla mnie to tak wspaniałe pozycje, że nie mam wątpliwości, iż w pełni zasłużenie. Lektura naprawdę uwrażliwia.

Uwielbiamy z córką czytać te komiksy wspólnie, dzieląc się rolami. Jest fantastycznie. 

2 komentarze:

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.