sobota, 29 sierpnia 2020

Akademia Eko wiedzy dla dzieci

Ekologia obecnie to nie tylko moda, ale przede wszystkim konieczność. Dlatego warto nasze dzieci uczyć już od małego żyć w zgodzie z naturą. Przydatne mogą tu być nowe książki od Wydawnictwa Harperkids z serii Akademia Eko wiedzy.


Tytuł: 
Nasza przyroda. Środowisko i jego ochrona
/Dobra energia. Źródła energii w przyrodzie
/Niezwykła woda. Rola wody w przyrodzie
/Wielkie porządki. Recykling i sprzątanie świata

Autor: Krystyna Bardos
Ilustracje: Adam Bardos
Seria: Akademia Eko wiedzy
Stron: 24
Data premiery: 12.08.2020
Wydawnictwo HarperCollins Polska


Moja recenzja:

Każda z książek to po części opowiadanie o przygodach dwójki dzieci. Rodzeństwo Ida i Filip w swoim codziennym życiu stykają się z przyrodą oraz działaniami, które na nią wpływają. Ich przygody przeplecione są istotnymi informacjami, infografikami, które przybliżą czytelnikowi trudne pojęcia. Czasem znajdziemy tam także specjalne zadania dla dzieci. W każdej książce jest także szybka gra planszowa typu wyścig, która przy okazji sprawdzi u dzieci zdobytą wiedzę.

"Nasza przyroda..." opowiada o ekosystemie i symbiozie. Przykładem są tu drzewa w lesie. Dzieci poznają gatunki drzew i ptaków. Będzie też tam mowa o ochronie przyrody i o roli w tym wszystkim parków narodowych.


"Dobra energia..." to poszukiwania, skąd można czerpać energię dla naszej planety. Dzieci poznają energię słoneczną, z której można skorzystać przy pomocy paneli słonecznych oraz kolektorów słonecznych. Dowiedzą się też, jaką siłę ma wiatr i jak dzięki turbinom wiatrowym wytwarza się energię. Pojawi się też "moc wody" czyli elektrownie wodne.

"Niezwykła woda..." to opowiadanie nie tylko o stanach i właściwościach wody. To także informacje, jak ją oszczędzać, bo bez wody nie byłoby życia.Kolejny ważny temat to segregacja odpadów. Tu sięgamy po książkę "Wielkie porządki...". Dzieci dowiadują się, na jakie grupy należy dzielić śmieci i do jakich pojemników je wyrzucać. Kolejne trudne pojęcie to recykling. Fantastycznie pokazany jest proces, jak z danych odpadów powstają nowe rzeczy. A na koniec oczywiście kilka przykładów ile lat będą rozkładać się poszczególne odpady.


Są to książki, które możemy czytać wspólnie z przedszkolakiem. Natomiast dzieci wczesnoszkolne mogą zająć się tą lekturą samodzielnie. To bardzo mądre książki, które w łatwy sposób uczą dzieci być bardziej przyjaznym dla Ziemi.

3 komentarze:

  1. Fajnie, że takie książeczki są wydawane. Super propozycja dla dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  2. Miałam okazję czytać wszystkie cztery, są naprawdę świetne.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.