sobota, 29 września 2018

Szachy na początek i w podróży

Dziś chcę Wam pokazać grę szachy. Przyznam od razu, że zdecydowałam się na nią, aby w końcu z córką ogarnąć nieco jej zasady. Coś na wstęp jak na razie w małym wydaniu od Granna.

Tytuł: Szachy. Gry Podróżne
Wydawca: Granna
Wiek: 6+
Ilość graczy: 2


Zawartość pudełka:

 • plansza
 • 32 bierki
 • instrukcja


Moja recenzja:

Jak wspomniałam na początku, to nasze pierwsze podrygi z tą klasyczną grą, jaką są szachy. Ja w dzieciństwie gdzieś, kiedyś liznęłam dosłownie tych kilka zasad i tyle. Córka natomiast miała w poprzednim semestrze zapisać się na szachy w szkole. Niestety bez rozmowy ze mną zdecydowała, że się nie zapisze, bo szachów w domu nie ma. Aby w tym roku nie było powtórki, szachy już są. Czekamy tylko na dzień i godzinę, kiedy to szachowe kółko będzie się odbywać.

Oczywiście w domu tak do końca nie próżnowaliśmy i rozpoczęłyśmy zapoznanie z grą.

Pudełko jest małe, bo to gra podróżna. W środku oprócz rozkładanej planszy i szachów znalazłam dokładną instrukcję. Dzięki niej zapoznałyśmy się nie tylko z nazwami figur, ale też z dokładnymi ich ruchami. Nie zabrakło tam też opisu dodatkowych zasad, jakimi jest np. roszada, bicie w przelocie czy promocja pionka.

Figury i piony są plastikowe, ale stabilne i starannie wykonane. Plansza to 64-polowa szachownica

Ochrona króla bardzo spodobała się córce, a mnie zaskoczyło, jak dużo przy tej grze trzeba myśleć na przód. Mam nadzieję, że znajdziemy w najbliższym czasie trochę czasu, aby utrwalić poznane przez nas zasady i zacząć grać bardziej strategicznie.


Na nasze początki ta mała wersja gry dobrze się sprawdza. Jeśli rozwiniemy się w naszych szachowych rozgrywkach, to wtedy pomyślimy o zakupie czegoś większego.
A jak to jest u Was? Gracie w szachy?

9 komentarzy:

 1. Jaka ja dawno nie grałam w szachy. Gdy syn chodził do podstawówki to często sobie pogrywaliśmy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesień to może być dobry czas na partyjkę ;)

   Usuń
 2. Oj, dawno nie grałam w szachy. To świetna rozrywka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Syn w tym roku poszedł do szkoły do klasy pierwszej. Szachy ma obowiązkowe. Muszę też zaopatrzyć się w jakieś szachy, żeby z nim poćwiczyć.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.