niedziela, 17 grudnia 2017

Bezpieczna podróż zimą

Zbliżające się Święto Bożego Narodzenia jest czasem wielkich przygotowań, a potem dopiero świętowania. Są to chwile, gdy spotykamy się z najbliższą rodziną. Często wiąże się to z wyjazdami. Następuje wspólne biesiadowanie przy obficie zastawionych stołach, czasem przy trunkach z procentami. A potem powrót do domu. Pamiętaj, nigdy nie jedź autem po spożyciu alkoholu! Wtedy przydadzą się alkomaty, ale także kilka porad ode mnie dotyczących planowania bezpiecznej podróży.



Podstawowe zasady bezpiecznego wyjazdu zimą:

1. Jeśli jakimś cudem jeszcze nie zmieniłeś opon na zimowe, to zrób to koniecznie przed wyjazdem.
2. Sprawdź czy na pewno w aucie znajduje się apteczka pierwszej pomocy, gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Mogą przydać się też kamizelki odblaskowe.
3. Święta są w okresie zimowym, więc warto spakować: skrobaczka do szyb, łańcuchy do kół, łopaty, latarki, świece, koce oraz telefony komórkowe. 
4. Podczas jazdy zapnij pasy i sprawdź, czy to samo zrobili pasażerowie.
5. W przypadku dłuższej podróży zrób sobie przerwę. Kilka minut na parkingu lub kawa w przydrożnym barze opóźni nas tylko kilka minut, a wypoczęty kierowca będzie uważniejszy.
6. Jeśli przed wyjazdem piłeś alkohol. Nie jedź! To dotyczy przede wszystkim powrotów. Gdy chcesz wracać do domu z samego rana, nie ryzykuj i nie pij poprzedniego wieczoru. Pijany kierowca na drodze stanowi zagrożenie dla siebie, współpasażerów oraz innych uczestników drogi.
Szerokiej drogi.

5 komentarzy:

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.