poniedziałek, 10 stycznia 2022

"Sztuka fermentacji..." Sandor Ellix Katz

Zainteresowałam się tematem kiszenia i stąd pomysł na sięgnięcie po książkę Sztuka fermentacji otrzymaną z Taniejksiazki.pl. To nie tylko kiszona kapusta i ogórki, to naprawdę obszerny i ciekawy temat dotyczący sztuki kulinarnej.
Tytuł: Sztuka fermentacji. Praktyczne wskazówki z całego świata na temat procesu kiszenia i fermentacji warzyw, owoców, miodu

Autor: Sandor Ellix Katz

Stron: 656

Rok wydania: 2021

Wydawnictwo KobieceMoja recenzja:


Patrząc na rozmiar książki oraz spis treści, to od razu można powiedzieć, że temat fermentacji przez autora został potraktowany poważnie i niezwykle dokładnie.

Na początku możemy się dowiedzieć, czym jest proces fermentacji i jakie właściwości mają potrawy poddane temu procesowi. Jak wiadomo, to już nasze babcie wiedziały, że kiszonka jest dla nas zdrowa.Z książki się dowiemy, że tak naprawdę kisić możemy wszystko. Zwykłe kiszenie kapusty staje się sztuką, a gdy przyjrzymy się, jak to robią w innych krajach, to nabierze także innego wymiaru. U nas dość popularna jest kiszona kapusta podawana do obiadu w czasie zimy. W innych krajach kiszonki są również popularne. Kimchi to rodzaj kiszonej kapusty w Korei, gdzie tak naprawdę znają sto sposobów na przyrządzenie kimchi.

Jednak kiszenie nie kończy się na kapuście i ogórkach. Dzięki autorowi poznamy tę sztukę bardzo dokładnie. Tworzenie się kefiru czy twarogu to także proces fermentacji.

Z rozdziału poświęconemu wyposażeniu dowiemy się, jakie stosować garnki i naczynia. Jest całkiem tego sporo, ale co jest najlepsze?

Mnie osobiście bardzo zainteresował rozdział o fermentowaniu fasoli, nasion oraz orzechów. Do tej pory nie wiedziałam, że te artykuły żywnościowe można poddać takiemu procesowi, a raczej zastosować te sztuki kulinarne. Natomiast dla zwolenników napoi wyskokowych polecam część o fermentacji alkoholowej. Dowiemy się tam, jak powstaje miód, wino i cydr.

Wewnątrz książki znajdziemy dodatkowo kolorowe fotografie przedstawiające m.in. fermenowane produkty oraz zdjęcia mikroskopowe. Zdecydowanie to jest pozycja na wiele ciekawych wieczorów. Spokojnie można do niej wracać, wertować i stosować w kuchni zaczytane ciekawostki. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.