czwartek, 16 września 2021

Mistrz. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski

Co jakiś czas wracam do literatury obozowej. Uważam, że takie książki powinniśmy czytać, abyśmy pamiętali o tej okrutnej zbrodni popełnionej na ludzkości, aby się więcej nie powtórzyła. Tym razem obozowe życie widzimy oczami boksera Tadeusza Pietrzykowskiego.


Tytuł: Mistrz. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski z księgarni TaniaKsiazka.pl

Autor: Eleonora Szafran

Stron: 304

Rok wydania: 2021

Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska


Moja recenzja:

Książka powstała na podstawie zielonego brulionu, w którym swoich zapisków dokonał Tadeusz Pietrzykowski.

Sam Tadeusz pisał swoje wspomnienia dwukrotnie. Pierwszym razem przekazał je swojemu znajomemu, który miał je wydać w czasach PRL-u. Niestety ze względu na podjęty tam temat związany z ruchem oporu na czele z Pileckim, nic z tego nie wyszło. Egzemplarz rękopisu zaginął. Nie znalazł się niestety także w IPN.

Drugi raz wysyłał swoje wspomnienia do Danii, gdzie miały zostać wydane w odcinkach. Tu także wszystko zakończyło się bez powodzenia. 

Dopiero córka Eleonora Szafran postanowiła zachować obozowe wspomnienia boksera z Auschwitz dla potomnych.

Książka jest napisana w postaci krótkich rozdziałów. To historia pobytu Teddego w Auschwitz oraz w Neuengamme. Tam walczył nie tylko "na ringu", ale o przetrwanie swoje i swoich współtowarzyszy. To przejmujące losy jednego z więźniów Auschwitz, który swoją postawą uratował nie tylko siebie.


Całość jest uzupełniona o prywatne fotografie oraz o prace plastyczne Tadeusza Pietrzykowskiego. To sprawia, że staje się nam bliższy, prawdziwy.

Mistrz "Teddy" doczekał się także filmu o sobie, ale zanim go obejrzycie, przeczytajcie najpierw książkę, naprawdę warto. Sprawdźcie też inne bestsellery z księgarni Taniaksiazka.pl.

1 komentarz:

  1. Mam tę książkę, ale jeszcze nie znalazłam czasu aby do niej zajrzeć.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.