sobota, 12 października 2019

Geografia świata z Montessori

Moja córka obecnie ma dość szerokie zainteresowania, dlatego podsuwam jej wiele różnych książek. Ostatnio na przykład uzupełniłam jej zbiór atlasów geograficznych o atlas Polski. Stawiamy także na utrwalanie wiadomości. W tym może pomóc kolejna pozycja z serii Biblioteczka Montessori Wydawnictwa Egmont.

Tytuł: Biblioteczka Montessori. Geografia
Autor: Marie Eschenbrenner, Sabine Hofmann
Ilustrator: Emmanuelle Tchoukriel

Data premiery: 18.09.2019
Stron: 56

Wiek: 6-12 lat
Wydawnictwo EgmontMoja recenzja:

Książka Geografia to m.in. atlas świata z podziałem na kontynenty i poszczególne państwa. Na wstępie mamy dołączoną rozkładaną mapę świata o wymiarach 80 x 53 cm. Dzięki tej mapie dziecko pozna położenie kontynentów oraz będzie mogło porównać wielkości i kształty poszczególnych państw.

Książka jest podzielona na kilka części dotyczących: Europy, Afryki, Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii i Oceanii, Antarktydy, Arktyki.

Każda część zaczyna się od opisu danego kontynentu. Tu dziecko może przeczytać, jaki klimat panuje na tym obszarze. Dowie się też, ile państw liczy dany ląd. 

Mamy tu także bardzo ciekawą mapę z wyszczególnionymi charakterystycznymi pojęciami dotyczącymi danego kontynentu. Mogą to być zwierzęta jak łoś i bizon w Ameryce Płn. Są to także budowle jak wieża Eiffla i Koloseum w Europie albo rzeźba terenu jak wulkan Fudżi w Azji. Ta ilustracja na pewno pobudzi

Kolejne strony to mapa polityczna danego obszaru. Pierwszym zadaniem jest przyporządkowanie nazw poszczególnych państw. Do tego przygotowane są specjalne naklejki. W ten sposób dziecko poznaje wszystkie kraje danego kontynentu. 

Kolejna mapa wymaga uzupełnienia stolic państw, a czwarta mapa to przyporządkowanie pasujących flag poszczególnych narodów. Jako pomoc posłuży na pewno dołączona do książki mapa świata. Jeśli chodzi o flagi, to na szablonie z naklejkami każda z nich jest podpisana.
Każdą z czynności dziecko powinno wykonywać w swoim tempie. Warto podczas pracy na danym materiale zadawać dziecku dodatkowe pytania porównujące państwa. Pomysły na uzupełniające zadania znajdziecie we wstępie książki, ale oczywiście to tylko propozycje, które możecie sami rozwinąć zgodnie z zainteresowaniami dziecka. Poza tym omawiając każdy z kontynentów, warto sięgać również po inne materiały. Mogą to być przykładowo atlasy ze zwierzętami lub same figurki zwierząt, przewodniki po świecie lub po prostu różne informacje ściągnięte z internetu. 

Ta pozycja to nie tylko ścisła wiedza na temat państw, stolic i flag świata, ale także pobudzanie do nauki o świecie oraz utrwalanie tej wiedzy. Jest to zeszyt ćwiczeń, który potem wciąż może służyć jako atlas świata.

Co myślicie o takich pozycjach?

3 komentarze:

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.