poniedziałek, 28 listopada 2016

"Opowiedz o..." Anna Tońska-Szyfelbein

Dzisiaj o pozycji edukacyjnej, która jest bardzo uniwersalna, dla mnie wręcz genialna w swej prostocie. Myślę, że może ją wykorzystać także rodzic dziecka, które rozwija się harmonijnie bez żadnych trudności. U nas natomiast posłużyła do nauki budowania poprawnych wypowiedzi.


Tytuł: Opowiedz o... - Terapia zaburzeń mowy u dzieci z afazją, dysfazją dziecięcą lub opóźnionym rozwojem mowy
Autor: Anna Tońska-Szyfelbein
Stron: 160
Wydawnictwo Harmonia

Jest to książka polecana dla nauczycieli, logopedów, ale także dla rodziców pracujących z dziećmi z deficytami w zakresie mowy (afazja, dysfazja, opóźniony rozwój mowy).


Moja recenzja:

Książka jest w formacie A4, co na pewno ułatwia prace z dzieckiem. Z prawej strony mamy ilustracje. Są to najczęściej zamiennie Państwo Duchnowscy i Rodzina Duszków. Pierwsza rodzina to mama, tata oraz dzieci Ola i Adam, z którymi dziecko może się utożsamiać. Z lewej strony natomiast znajduje się polecenie oraz przykładowe odpowiedzi. Zagadnienia dotyczą życia codziennego. Poza opisywaniem obrazków i sytuacji tam znajdujących się pytania zachęcają dziecko do opowiadania również o sobie.

Wszystkie obrazki są niekolorowe, co dla nas działa na plus. Nic niepotrzebnie nie rozprasza dziecka, żadne kolory, ciapki itp. Oczywiście dziecko może po wykonaniu zadaniu po prostu pokolorować obrazek jako dodatkowe ćwiczenie rozwojowe albo zwyczajnie w nagrodę, gdy lubi kolorować.
Wiele z obrazków przedstawia najróżniejsze czynności, dlatego dodatkowo wykorzystywałam je do ćwiczenia odmiany czasowników. Początkowo w czasie teraźniejszym, a później także w czasie przeszłym. Posłużyła mi pomocowo taka na szybko zrobiona nakładka.

Oprócz nabywania umiejętności opowiadania historii, odpowiadania na pytania, dziecko uczy się kategoryzacji, poznaje przeciwieństwa, dostrzega różnice oraz ćwiczy orientację w przestrzeni z wykorzystaniem przyimków.

My książkę wykorzystywaliśmy w domu jako uzupełnienie terapii logopedycznej. Córce wyjątkowo się podobała, ale aby nie śpieszyć się z opanowaniem materiału, robiliśmy jedną stronę dziennie + odmiana czasowników. Jeśli chodzi o poziom trudności ćwiczeń, to wzrasta on wraz z liczbą stron. Jest to pozycja, która w wielu księgarniach kosztuje jedynie kilkanaście złotych. U nas wystarczyła na około 80 dni pracy, więc tym bardziej uważam, że warto po nią sięgnąć.

To książka Wydawnictwa Harmonia, mam też inne pozycje tego wydawnictwa, które pewnie jeszcze Wam przedstawię, ale jestem ciekawa, czy Wy mi coś polecicie z ich pozycji.

11 komentarzy:

 1. Ciekawa propozycja :) Myślę, że to będzie idealny prezent dla mojej kochanej siostrzenicy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podziwiam Cię za to ile czasu poświęcasz z Córcią na doskonalenie wszelakich umiejętności :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że Ty nie mniej dla swojej ;)

   Usuń
 3. Bardzo przydatna książka dla rodziców. Mój Junior też miał opóźniony rozwój mowy, przyczyną były zmiany. Przez 4 lata wychowywał się w UK, chodził do przedszkola tam i ta dwujęzyczność go przyblokowała. Teraz na szczęście (po 2 latach terapii z logopeda) mówi poprawnie, ale robi sporadyczne błędy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mam dzieci więc ciężko mi z tej kategorii coś polecić, ale potraktuje to jak inspiracje na prezent mikołajkowy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie, ciekawa książka. 80 dni pracy to sporo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można potraktować to też jako zabawę, bo córka bardzo lubiła te ćwiczenia ;)

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.