czwartek, 15 października 2015

"Córka papieża" Dario Fo

Dzisiaj o książce opisującej, jak to twierdzi jej autor, prawdziwe losy Lukrecji Borgii.


Tytuł: Córka papieża
Autor: Dario Fo
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Cena: 39,90 29,93zł
Rok wydania: 2015
Stron: 320
Wydawnictwo: Znak Horyzont


Moja recenzja:

Książka "Córka papieża" to opowieść o rodzinie Borgiów i ich życiu na przełomie XV-XVI w., ale w szczególności o Lukrecji. Zwłaszcza druga część utworu poświęcona jest jej osobie. Autor zadbał o dokładne nakreślenie tła historycznego tamtych czasów. Wszelkie sojusze między królestwami i księstwami wpływały też na politykę papieską. Ówczesnych papieży, w tym Aleksandra VI (ojca Lukrecji) ciężko by było nazwać Ojcami Świętymi. Był to świat pełen intryg, przekupstw i zbrodni. Rodrigo Borgii jeszcze jako kardynał prowadził podwójne życie poświęcając każdego dla realizacji swego celu.

O rodzinie z rodu Borgia można było do tej pory bardzo wiele przeczytać, zaczęto o nich już pisać w XV wieku. Współcześnie nadal nie brakuje o nich książek. Historia tego rodu jest tak ciekawa, pełna intryg, zabójstw i romansów, że doczekała się ekranizacji w postaci dwóch seriali "Rodzina Borgiów" i "Prawdziwa historia rodu Borgiów". Jednakże pisarze, a także producenci filmowi, bardzo chętnie do swoich historii usilnie włączają wszelkie szokujące, niepochlebne informacje także o Lukrecji. Pokazują ją jako osobę frywolną, prowadzącą życie rozpustnicy, mającą kazirodcze stosunki z ojcem i bratem. Swoimi intrygami zaś ma im co najmniej dorównywać. A w rzeczywistości to jednak ona była często ofiarą ich uzgodnień i ich narzędziem w osiąganiu swych celów.

Dario Fo zdobywa się na ponowne zbadanie życiorysu późniejszej księżnej Ferrary. Studiując jej dzienniki wskazuje na dość odmienny obraz tej historycznej postaci. Jeśli zdecydujecie się przeczytać tę opowieść, to nie oczekujcie wyniosłych scen łóżkowych i orgii, ale powolnej oraz dokładnej analizy faktów i pogłosek. Jednak między tymi informacjami skrywa się prawdziwa Lukrecja, córka wyrachowanego papieża i siostra bezwzględnego oraz żądnego władzy Cezara. To kobieta silna, odważna i zdolna do rządzenia, ale też będąca istotą łagodną, może nawet zbyt łagodną w stosunkach rodzinnych. Na pewno szuka miłości i wsparcia, co wciąż jej utrudniano na nowo wybierając kolejnego męża. Miała ich trzech, każdego z nich kochała. I choć nie wystrzegała się romansów, to autor dowiedzie, że miano, które jej kiedyś nadano "największej kurtyzany Rzymu" do niej nie przystoi, choć i owszem urodą grzeszyła. 

A więc jeśli naprawdę chcecie poznać prawdziwą historię Lukrecji i jej czasów, to książka "Córka papieża" będzie dobrym wyborem.

18 komentarzy:

 1. Nie przepadam do końca za historycznymi książkami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej książce tyle intryg, ja w jakiejś przygodówce ;)

   Usuń
 2. muszę koniecznie przeczytać, na pewno jest ciekawa, lubię taką literaturę

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że spojrzano na Lukrecję bardziej obiektywnym okiem , przybliżając nam jej prawdziwe oblicze

  OdpowiedzUsuń
 4. Ksiązka mnie zaintrygowała... :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaintrygowała mnie ta książka, lubię takie tajemnicze historie. Jakiś czas temu oglądałam w TV tylko nie pamiętam na jakim kanale film o rodzinie Borgiów, bardzo wtedy mnie zaciekawił :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Taka historia może być bardzo ciekawa :) Tytuł i okładka również nas zachęca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka jest świetnie dopasowana, wizualnie też jest postarzona.

   Usuń
 7. Książkę kojarzymy, ale jeszcze nie czytałyśmy. Chciałybyśmy to zmienić z ciekawości.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie książki na zimowe wieczory :)

  OdpowiedzUsuń
 9. mój mąż byłby bardzo zainteresowany tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka czeka juz w kolejce do przeczytania :o)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zaciekawiłaś mnie tą książką, chociaż ostatnio czytam tylko psychologiczne, rozwojowe książki. Może jak kiedyś wpadnie mi w ręce to się skuszę:))

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.