niedziela, 5 sierpnia 2018

Czytka.edu.pl - aplikacja wspomagająca naukę czytania

Doskonale wiem, jak ważna dla dziecka jest umiejętność czytania. Moją córkę nauczyłam czytać w wieku 6 lat, aby idąc do szkoły, radziła sobie już z prostymi tekstami. To była świetna decyzja, bo w pierwszej klasie dzięki właśnie tej umiejętności córka czuła się pewniejsza siebie. Poza tym to, co oferowała nasza akurat edukacja przedszkolna i szkolna, pokazało mi dobitnie, że dobrze zrobiłam. Część jej kolegów z klasy nadal słabo sobie radzi z czytaniem, choć od września zaczną już drugą klasę. Dlatego polecam rodzicom  i ich dzieciom wczesną naukę czytania.

Metodę nauki czytania należy dobrać do dziecka. U nas przy pojawiających się w młodszym wieku trudności m.in. z mową idealna była metoda sylabowa, a dokładnie symultaniczno – sekwencyjna nauka czytania. Nie jest to oczywiście jedyna skuteczna metoda. Możemy wybrać głoskową (z tą najczęściej dzieci spotykają się w publicznej edukacji), metodę globalną, metoda 18 struktur wyrazowych lub jakąś metodę mieszaną.

Aby zacząć naukę czytania, przyda się nam jakiś elementarz, ale także dodatkowe karty (nawet wykonane samodzielnie) z samogłoskami, sylabami i wyrazami. Uczmy dziecko czytać przez zabawę, codziennie, nie tylko przy stoliku. Stąd też propozycja na dodatkowe utrwalanie poznanych liter/sylab z wykorzystaniem aplikacji do nauki czytania dla dzieci czytka.edu.pl.Jest to prosta aplikacja podzielona na 41 lekcji wspomagających naukę czytania. Każda lekcja to kilka ćwiczeń. Lektorka mówi wyraźnie, co należy wskazać. Początek to samogłoski i pojedyncze spółgłoski. Przy metodzie głoskowej na pewno pomoże w ich utrwalaniu. Najpierw podświetlana jest zadana litera, a potem dziecko ma wskazać ją dwukrotnie. Do wyboru ma cztery warianty. Są one pisane dużymi drukowanymi literami. Ja z doświadczenia powiem, że potem analogiczne przejście na litery małe trwało u nas zaledwie miesiąc.


W kolejnych ćwiczeniach pojawiają się sylaby. Każda lekcja to kolejne paradygmaty, czyli poszczególne głoski w połączeniu z jedną z samogłosek (sylaby otwarte). Dalej dziecko odtwarza krótkie wyrazy.

Każda poprawna odpowiedź jest nagradzana słowną pochwałą, natomiast przy błędach pojawiają się powtórkowe pytania bez narzekania, że dziecko zrobiło coś źle. W ten sposób na żadnym etapie nauki nie odczuwa porażki. Dla mojej córki takie podejście zawsze było bardzo ważne.

Dodatkowo po dobrze przepracowanej lekcji dziecko może wybrać jedną z czterech gier, m.in.: memory, złapanie balonika. Gry typu szukanie par dodatkowo ćwiczą pamięć i koncentrację, które przy nauce czytania są również niezbędne.

Jeśli chodzi o aplikację Czytka, to mogę ją polecić zwłaszcza dla dzieci, które korzystają już z komputerów, tabletów, smartfonów. Warto, aby bezsensowne gry, zamieniły na pożyteczną naukę. Należy jedynie pamiętać o tym, aby dziecko korzystające z aplikacji komputerowych nie pozostawało w tym bez kontroli rodzica. 

Dostęp do aplikacji wykupuje się na rok. Jest to według mnie wystarczający czas, aby dziecko nauczyło się czytać. Nam udało się to w ciągu pół roku przy systematycznej pracy, a tylko taka gwarantuje sukces.

5 komentarzy:

  1. U nas przy nauce czytania sprawdził się zwyczajny elementarz, nasz czas i oczywiście chęci synka. P. ma teraz 6 lat i też fajnie radzi sobie z prostym tekstem. Muszę zajrzeć na tę aplikację może akurat nam się przyda, bo młodszego synka czeka dopiero przygoda z czytaniem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Elementarz to podstawa, my mieliśmy "Przedszkolak kocha czytać".

      Usuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.