niedziela, 17 września 2017

Przegląd: Ćwiczenia matematyczne od przedszkolaka do ucznia

Oczywiście nauka matematyki to nie tylko ćwiczenia i zadania w zeszycie. Dużo u nas było matematyki w zabawie i na konkretach, ale też w naszym poznawaniu liczb posłużyłam się wieloma gotowymi książeczkami, które dziś Wam pokażę. Są to ćwiczenia matematyczne dla przedszkolaka oraz dla ucznia pierwszej klasy.


Tytuł: Będę liczyć. Książeczka zerówkowicza
Autor: Anna Wiśniewska

Rok wydania: 2015
Stron: 64
Wydawnictwo Olesiejuk

Każde dziecko chce się uczyć. Dlatego potrzebuje wciąż nowych zadań i sprawdzianów. Rysowanie linii, wzorów po śladzie i pisanie liter to niezbędne ćwiczenia, zapewniające sukces w pierwszej klasie. Na końcu książeczki znalazł się piękny Dyplom, który może zostać uroczyście wręczony dziecku za poprawne liczenie. To chyba jedno z naszych pierwszych ćwiczeń, nie bardzo szła nam tu nauka graficzna. Córka pisała te liczby po dwa rządki, ale w ogóle nie mogła wtedy spamiętać ich graficznego wyglądu. Do przeliczania zbiorów ćwiczenia się już bardziej nadały, choć pamiętam, że książeczka trochę musiała poczekać na moją córkę, aż będzie gotowa na takie działania.
Tytuł: Ja i liczby. Ćwiczenia i zabawy sześciolatka
Autor: Grażyna Koba

Rok wydania: 2009
Stron: 61
Wydawca Koba


Duża różnorodność proponowanych zadań, poprzez zabawę doskonali u dzieci umiejętności matematyczne, takie jak: spostrzeganie, klasyfikowanie, przyporządkowywanie, porównywanie, wnioskowanie. Ćwiczenia kształtują wyobrażnię przestrzenną, pojęcie liczby naturalnej oraz pobudzają do logicznego myślenia. Zachęcają również do podejmowania prób pisania poznanych cyfr.


To taka książka naprawdę dla przedszkolaka. To nie tylko liczenie, ale także kolorowanie, wycinanie, przyklejanie, rysowanie. Z tą książką możecie próbować się i z młodszymi dziećmi niż 6-latki, choć jest to pozycja dedykowana właśnie na ten wiek. Wiele ładnych obrazków i dorysowanie może podobać się dzieciom.Tytuł: Pierwsze liczby. Miniksiążeczka
Autor: praca zbiorowa
Rok wydania: 2012
Stron: 66

Wydawnictwo Olesiejuk

Seria malutkich książeczek edukacyjnych pełna jest zadań rozwijających podstawowe umiejętności pisania i liczenia. Atrakcyjna graficznie forma łamigłówek zachęca najmłodszych do ćwiczenia spostrzegawczości i logicznego myślenia, a rozmaite zadania plastyczne mają niezwykłe znaczenie w rozwoju dziecka i zapewniają ciekawe spędzanie czasu.


Jest to naprawdę miniksiążeczka o wymiarach 8x11cm. W środku kolorowe zadania pokazujące jak wyglądają liczby, dodawanie i odejmowanie na konkretach i liczbach w zakresie chyba 20. Jest też sporo zadań typu połącz kropki. Ze względu na rozmiar książeczki polecam raczej na jakieś wyjazdy i jedynie do utrwalania wiedzy. Natomiast do nauki pozycja powinna być większa, najlepiej A4.


Tytuł: Lubię matematykę. Zabawy i ćwiczenia przygotowujące do nauki w szkole
Autor: Małgorzata Podleśna

Rok wydania: 2016
Stron: 80

Wydawnictwo Niko


Zawiera 63 karty pracy. Dziecko bawi się i uczy się wędrując po matematycznych Krainach:
- Łamigłówek- Zbiorów- Figur- Porównań- Liczb- Działań. Ćwiczenia znajdujące się w książce wspomagają rozwój umysłowy dziecka, pomagają zrozumieć pojęcia matematyczne, doskonalą myślenie operacyjne, wdrażają do uważnego patrzenia oraz skupienia uwagi. Podczas matematycznej wędrówki dziecko uczy się klasyfikowania, porównywania liczebności, porządkowania i przeliczania elementów, poznaje podstawowe figury geometryczne oraz znaki matematyczne. 

  Tutaj książka została podzielona na rozdziały, dokładnie na Krainy: Łamigłówek, Zbiorów, Figur, Porównań, Liczb, Działań. Mi to bardzo odpowiadało. Naprawdę fajne ćwiczenia, które przygotowują dziecko do szkoły (poziom zerówkowy). Ciekawe działania na konkretach, dodatkowo pisanie po śladzie.Tytuł: Cyfry i szlaczki. Ćwiczenia grafomotoryczne usprawniające rękę piszącą
Autor: Renata Anna Hływa

Rok wydania: 2015
Stron: 40

Wydawnictwo Harmonia


Zeszyt został opracowany z myślą o dzieciach 6- i 7-letnich, a także starszych, które mają trudności z kształtnym pisaniem.W zeszycie znajdują się ćwiczenia doskonalące prawidłowe kreślenie cyfr i znaków matematycznych. 

Jest to pozycja, która nie uczy liczyć, ale świetnie sprawdziła się w nauce pisania liczb. Córce początkowo ciężko szło zapamiętanie wyglądu cyferek, a dzięki tej książeczce nauczyła się prawidłowo je pisać. Po kolei uczyliśmy się każdej cyfry. I tak zaczęliśmy od jedynki. Pierwsza strona to wielka jedynka, którą należy wypełnić pionowymi liniami. Druga strona, to już szlaczki przygotowujące do napisania tej cyfry. Dalej średniej wielkości jedynki, aż na końcu jedynki standardowego rozmiaru. Te ćwiczenia przyniosły szybkie efekty. 
Tytuł: Zabawa z matematyką. Cz. 2
Stron: 32
Wydawnictwo Nowa Era


Oswaja dziecko ze światem cyfr, liczb i działań. Pokazuje praktyczną stronę matematyki. Motywuje do samodzielnego szukania rozwiązań.
 To ćwiczenie zakupiłam w Biedronce. Zaczęliśmy od drugiej części, bo pierwsza była już dla mojej córki za łatwa. Tu mamy dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Tyle było wymagane w naszej zerówce, tak przynajmniej stanowiła w zeszłym roku podstawa programowa. Oprócz samego dodawania zadania ćwiczą konstruowanie i uzupełnianie działań matematycznych. Bardzo fajnie opracowana, liczby wpisuje się w kratki (takie nawiązanie do kratki w zeszycie). Dodatkowo mamy tam naklejki motywujące za każde zadanie oraz na końcu dyplom. Z tego co pamiętam z tą książeczką szybko się uporałyśmy, bo nie jest też zbyt gruba. Chętnie sięgnęłabym po dalsze części, ale obecnie nie są dostępne.


Tytuł: Matematyka z uśmiechem. Zbiór zadań z matematyki. Klasa 1
Autor: Elżbieta Jardanowska

Rok wydania: 2015
Stron: 64

Wydawnictwo Niko


Oddaję w Wasze ręce zbiór zadań z matematyki dla uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej. Opracowałam go w oparciu o nową podstawę programową, wykorzystując jednocześnie naturalną skłonność 6-7 latka do nauki przez działanie. 


Ćwiczenie zgodne z wcześniejszą podstawą programową, na rok 2017/2018 podstawa programowa dla pierwszych klas uległa ogólnie zmianom, ale tak naprawdę nie przeglądałam jeszcze dokładnie córki podręcznika i ćwiczeń, więc nie wiem, czy i w jaki sposób podstawa programowa zmieniła się akurat w zakresie matematyki.

Te zadania, a tak naprawdę ich część robiliśmy w drugim semestrze poprzedniego roku szkolnego. Potraktowałam to jako takie wstępne przygotowanie do szkoły. Zrobiliśmy część zadań na dodawanie i odejmowanie, popróbowaliśmy się też z ćwiczeniami dotyczącymi miar długości. Zostawiliśmy natomiast zadania dotyczące przeliczania złotówek, wag, litrów i zadań dotyczących zegara. Myślę, że powrócę do nich, jeśli ten zakres pojawi się już w szkole. 


Tytuł: Uczę się liczyć. Łamigłówki. 6-8 lat. 
Dodawanie i odejmowanie do 30
Autor: Beata Guzowska
Stron: 32
Wydawnictwo Literat

Zestaw ćwiczeń i łamigłówek matematycznych dla dzieci 6-8-letnich opracowany przez doświadczoną nauczycielkę nauczania początkowego. Zadania dzięki ciekawej i zabawnej formie zachęcają dzieci do zabawy, nauki i pierwszej samodzielnej pracy. 

To mój ostatni nabytek, zakupiony na wakacjach w nadmorskiej taniej księgarni. Są to bardzo fajne ćwiczenia ćwiczące dodawanie i odejmowanie w zakresie 30. My na razie skupiamy się na tych do 20, gdzie córka dodaje w pamięci, natomiast odejmowanie wykonuje na palcach bądź na liczydle. Mamy tu między innymi węże, drzewa i grafy matematyczne, kolorowanki matematyczne, szyfrowanki i inne łamigłówki. Znajdziecie tam też kilka rysunków typu połącz kropki. Książeczka podoba się mi, ale też córce. Ostatnio przypadło jej do gustu zadanie, gdzie przeliczała działania, aby znaleźć drogę myszki do sera. Szło jej to świetnie, wręcz śpiewająco (także dosłownie 😁).

Jeśli chodzi o powyższe ćwiczenia matematyczne dla przedszkolaka i ucznia, to są takie, które akurat wpadły nam w ręce. Ich wspólnym plusem jest cena. Większość z nich kosztuje parę złotych, dlatego czasem warto coś zakupić. Oczywiście matematyki uczyliśmy się też podczas zabawy i różnych gier, ale powoli oswoiłam córkę z ćwiczeniami, które pojawią się lada moment w pierwszej klasie. 

A Wasze dzieci lubią już matematykę?

5 komentarzy:

 1. fajne, rozwijające dziecko i uczące ćwiczenia

  OdpowiedzUsuń
 2. jeszcze mam czas na takie książeczki ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubimy takie książeczki :) Obecnie rozglądam się za czymś dla nieco starszych dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam nadzieję, ze za jakiś czas też sięgniemy po wyższy poziom niż dodawanie i odejmowanie do 20.

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.