czwartek, 9 marca 2017

Wymyśl to! - gra literowa

Wiele z nas na pewno pamięta z dzieciństwa grę Państwa-Miasta. Wystarczyła tylko kartka dla każdego uczestnika i znajomość alfabetu. Gra Wymyśl to! ma wiele wspólnego właśnie z tą znaną mi grą, choć oczywiście jest o wiele nowocześniejsza.Projektant: Nikolay Pegasov
Ilustrator: Sergey Dulin

Wydawca: REBEL.pl
Wiek: 7+
Ilość graczy: 2 - 10 osób
Zawartość pudełka:
 • 60 kart tematów
 • 52 karty liter
 • instrukcja.

Moja opinia:

Gra znajduje się w sztywnym kartonowym pudełku. Nie zajmuje za wiele miejsca, więc można ją na pewno zabrać do plecaka na wyjazd.

Mamy dwa stosiki kart. Jedne są z literami, drugie z pytaniami. Podczas gry odsłaniamy oba rodzaje kart. Kto pierwszy odpowie na pytanie (odpowiedź musi zaczynać się na literę znajdującą się na karcie czerwonej), ten zabiera kartę z pytaniem, która jest warta 1 punkt.

Pytania są zróżnicowane tematycznie, są także o różnym poziomie trudności. W klasycznej wersji gry najważniejszy jest refleks. Przy takiej presji czasu pada często wiele śmiesznych i niezwiązanych z tematem odpowiedzi. To oczywiście na plus, bo każda gra imprezowa powinna mieć takie nieprzewidywalne elementy, które doprowadzą graczy do śmiechu.

Urozmaiceniem gry są karty specjalne:
Kto będzie ostatni?  Po odkryciu tej karty, należy odkryć kolejną z faktycznym pytaniem. Kto pierwszy zna odpowiedź, to odpowiada i zaczyna odliczać cicho 5 sek. Jeśli następny gracz poda swoją odpowiedź, to on zaczyna odliczać. Karty zabiera gracz, który jako ostatni odliczy do 5.
Kto potrafi dłużej? i Kto potrafi krócej? Tu gramy podobnie jak w Kto będzie ostatni?, ale kolejne słowa mają być dłuższe bądź krótsze od poprzedniego.
Kto da więcej? Gdy pojawia się ta karta, należy położyć na niej kartę z pytaniem. Gracze mogą licytować się ile podadzą wyrazów w danym temacie. Dopiero wówczas odsłania się literę. Gracz na swoją odpowiedź ma zaledwie minutę, ale jak odpowie, to zdobywa dodatkowe punkty. Jeśli mu się nie uda, bierze kartę z literą, która jest równoznaczna z -2 punktami.

Na koniec rozgrywki następuje zliczanie punktów. Na kartach znajdują się gwiazdki, które należy do siebie dodać (niebieskie), natomiast czarne odejmujemy. Kto zdobędzie najwięcej punktów, ten wygrywa.

Oczywiście grając z dziećmi można grę odpowiednio zmodyfikować. Najpierw należałoby przejrzeć pytania i odrzucić trudniejsze, na które Wasze dziecko jeszcze nie zna odpowiedzi. Ja tak na razie robię, gdy gram z moją 7-letnią córką. Druga zasada, to też granie nie na refleks, ale na zmianę. Można jedynie dodać klepsydrę, która wyznaczy maksymalny czas na odpowiedź. W taki sposób dziecko dostaje równe szanse na zdobywanie punktów. 

Karty z literkami można wykorzystać również do innych zabaw i gier. Tutaj przykład na układanie zdań z wyrazami na daną głoskę. 

Ma to być zdanie trzy-wyrazowe, kolejność wyrazów na daną literę dowolna, np. Łucja rysuje auto. W łatwiejszej wersji może to być układanie zdania z jednym wyrazem na określoną głoskę, ale tu można też dodatkowo wyciągnąć karty z pytaniami, aby wyraz dotyczył jakiejś określonej kategorii. 

Inne zabawy literkowe, to układanie jak największej liczby różnych wyrazów z wybranych liter. Można to wszystko pisać na kartce na czas. Każda taka gra literowa powinna nadal odbywać się w formie rozgrywki, by dziecko zachęcić do takich zabaw słownych. Tego typu gry wpływają nie tylko na rozwój koncentracji, ale także zwiększają zasób słownika dziecka.


Jak radzicie sobie w grach słownych?

16 komentarzy:

 1. No ciekawa gierka :) Pobudza do myślenia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniały pomysł na rozwijającą zabawę dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna :) można świetnie spędzić czas ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super gra, a panstwa-miasta pamiętam doskonale, lubiłam w nie grać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajna, rozwijająca gra :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajna i inteligentna gra:) Grałaś może w grę Taboo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Taboo nie grałam, na razie najczęściej gram ze swoją córką, która ma 7 lat, więc gry wybieram pod jej kątem.

   Usuń
 7. Mamy inną grę , która polega między innymi na wymyślaniu słów na daną literę, córce bardzo pomogła w nauce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajna gra - dla małych i większych :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To mi się podoba, chętnie bym sama pograła

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna ta gra! Wpisuję na listę do kupienia!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące jedynie blogi będą usuwane, jaki i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.