poniedziałek, 21 maja 2018

Czytam sobie, poziom 1, 2, 3 - o Kudełku, Piłsudskim i Irenie Sendlerowej

Odkąd moja córka została w szkole pasowana na Czytelnika, w naszym domu jest jeszcze więcej książek, bo dochodzą te wypożyczone z biblioteki. Tam sama wybiera, co będzie czytać, ale jeśli chodzi o domową biblioteczkę, to lubię sięgać po sprawdzone serie. Jedną z nich jest Czytam sobie Wydawnictwa Egmont.Tytuł: 
Czytam sobie. Historie spod podłogi. Dom. Poziom 1
Autor: Justyna Bednarek
Ilustrator: Marcin Minor

Tytuł: Czytam sobie. Komendant Wolnej Polski. Poziom 2
Autor: Wojciech Widłak
Ilustrator: Joanna Rusinek


Tytuł: Czytam sobie. Kto uratował jedno życie... Historia Ireny Sendlerowej. Poziom 3
Autor: Ewa Nowak
Ilustrator: Anna Kurdziel

Rok wydania: 2018
Stron: 32/48/64
Wydawnictwo EgmontMoja recenzja:

Seria Czytam sobie to książki o trzypoziomowym programie wspierającym naukę czytania dla dzieci. Tu z poziomu 1 wybrałam luźną opowiastkę o Kudełku.


Opowiadanie o Kudełku to zabawna historia o małym kłębku kurzu. Jest samotny, ale na szczęście w domu pojawia się Grubelek. Jest wesoło i bardzo pozytywnie. Jest to poziom 1, więc możemy się spodziewać krótkich, pojedynczych zdań. Max. 150-200 wyrazów w tekście. Łatwy tekst, duża czcionka pozwala na samodzielne czytanie już przez początkującego czytelnika. Dodatkowo mamy tu ilustracje prawie na całą stronę.


W tym roku świętujemy 100 lat Niepodległości Polski. Książka "Komendant Wolnej Polski" bardzo dobrze się wkomponowuje w tę tematykę. Opowiada o dwójce dzieci, które wraz ze swoim stryjem Ksawerym wybrały się 11 listopada na spacer Starym Miastem. Rafał zapytał, dlaczego zostało wywieszonych tak wiele flag. Stryj na to pytanie opowie dzieciom o wolnej Polce oraz o zasługach Józefa Piłsudskiego dla naszego kraju . 

Jest to książeczka z poziomu 2, więc zawiera nieco więcej tekstu (max. 800-900 wyrazów). Zdania są też dłuższe, ale również i tu główną rolę odgrywają kolorowe ilustracje na każdej ze stron. Dodatkowo to przystępny sposób na poznanie historii.


Ostatnia z książek to poziom 3. Tu mamy już o wiele więcej tekstu (max. 2500-2800 wyrazów), długie i złożone zdania oraz wszystkie głoski. Do tego trudny i poważny temat. To część historii II wojny światowej. Dziecko ma szansę w przystępny sposób przyswoić wiedzę z tej dziedziny. Tu konkretnie dowiaduje się, w jaki sposób Irena Sendlerowa oraz inni jej podobni ludzi pomogli uratować żydowskie dzieci. Warto tę książkę czytać wspólnie, by wyjaśnić dziecku ewentualne niejasności. Dodatkowo na końcu znajdziemy słownik trudnych wyrazów.

Są to naprawdę świetne książki do ćwiczenia czytania, a dwie ostatnie to kompendium wiedzy o patriotycznej Polsce.

3 komentarze:

Dziękuję za komentarz. Komentarze reklamujące będą usuwane, jak i zawierające wulgaryzmy, czy obrażające.